дома Свет Толку УСПЕШНА и толку сама: Нема ЖЕНА ЗМЕЈ, тоа е бајка, а...

Толку УСПЕШНА и толку сама: Нема ЖЕНА ЗМЕЈ, тоа е бајка, а ОВА е РЕАЛНОСТ

Образовани, успешни, храбри, самосвесни, непоколебливи, енергични … Такви се и во бизнисот, но и на многу полиња од животот. Тоа се силни и доминантни жени кои не оставаат ништо на случајноста и секогаш пристигнуваат на време.

Како функционираат емоционално и дали управуваат со секоја ситуација и во партнерствата?

 

Во последно време стана тренд да се зборува за силни и доминантни дами како идеал за женското однесување и начинот на живот што треба да се следи.

Идеализирана е сликата за жена која е независна, самостојна, паметна, непогрешлива и која ги држи сите конци во нејзините раце. Во сите области од животот, таа го има главниот збор, може да стори сé, знае сè и нема никакви пречки за неа.

Жената што мисли дека е змеј, обично оди кај психолог.
Силна жена, слаб маж?
Тие сакаат тој да биде висок, убав, убав, шармантен, културен, посветен на својата партнерка, да доминира, но да биде како што вели таа. Очекуваат да има стан, автомобил и добро платена работа. И дека нема отстапки, компромиси и промени во навиките.
Тоа е бајка, нема таква жена, ниту маж, бидејќи нема совршено човечко суштество.

– Чести клиенти во мојата психотерапевтска пракса, но исто така и на мои колешки, се жени „змејови“ кои мислат дека можат да направат сè, а потоа сфаќаат дека во обид да го постигнат тоа  ја заборавиле најважната работа – самите – вели Милица Зарин, психолог.

Дали на доминантните жени им е потешко да најдат соодветен партнер и дали имаат високи критериуми?

„Силните жени“ имаат невозможни барања.
– Терминот „силна и доминантна жена“ честопати значи образована, економски  независна личност – истакнува Милица Зарин. – Не им е потешко да најдат соодветна личност затоа што се независни и доминантни, но им е потешко да изберат партнери поради погрешни верувања и очекувања, па поради одредени причини ги „отфрлаат“ потенцијалните додворувачи. Таквите жени честопати имаат невозможни барања.

Проблемите во врската или бракот не се предизвикани од улогите на „силни жени“ и „слаби мажи“, туку од различни проекции, очекувања, карактери, личности и погрешни верувања.

Побучен партнер не е секогаш подоминантен!
– Не е сè како што изгледа. Гледајќи на некои парови од страна, не можете да видите кој е во суштина доминантен. Постојат партнери каде жената е претставена како носител на одлука, таа зборува многу, таа е погласна, прашува за сè, но мажот во суштина донесува одлуки за големи работи. Постојат и обратни примери – истакнува Зарин.

Опстанокот и иднината на партнерството не зависи од тоа кој е „главниот“ во куќата, туку од многу други фактори. Постојат врски во кои еманципираните жени заработуваат повеќе од мажите, тие одлучуваат за важни работи или барем за мнозинството, но и двајцата се среќни и нивната врска функционира совршено.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Бездушно удрил баба со автомобилот додека таа ја минувала улица на пешачки премин и избегал од местото на настанот (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Унгарската полиција не се двоумеше ни за момент, па веднаш тргна во потрага по возачот. Додека баба полека ја минуваше улицата со помош на стап,...

Поранешната сопруга на Роман Абрамович објави невидена фотографија од нејзината венчавка со нејзиниот нов сопруг

ДАША ЖУКОВА, позната во јавноста по тоа што е во брак со тајкунот Роман Абрамович, не крие колку е среќна со својот нов сопруг,...

Michael J. Fox: „Ако ова е крајот на мојата актерска кариера, нека биде така“

Познатиот 59-годишен актер Мајкл Џеј Фокс во своите нови мемоари „Нема време како иднината“ наведува дека се повлекува во „втората пензија“ и открива дека...

Како жените и мажите даваат до знаење дека сакаат секс!!!

Како му давате сигнал на партнерот дека сте расположени за секс? Можеби ви се допаѓа директен пристап и кажете дека сакате тоа да ве доведе...

Слични вести

Трамп се предава

Правниот тим на американскиот претседател Доналд Трамп ја повлече тужбата во врска со пребројувањето на гласовите во Мичиген. Тоа го објави адвокатот на Трамп Руди...

Поранешната сопруга на Роман Абрамович објави невидена фотографија од нејзината венчавка со нејзиниот нов сопруг

ДАША ЖУКОВА, позната во јавноста по тоа што е во брак со тајкунот Роман Абрамович, не крие колку е среќна со својот нов сопруг,...

Michael J. Fox: „Ако ова е крајот на мојата актерска кариера, нека биде така“

Познатиот 59-годишен актер Мајкл Џеј Фокс во своите нови мемоари „Нема време како иднината“ наведува дека се повлекува во „втората пензија“ и открива дека...

Како жените и мажите даваат до знаење дека сакаат секс!!!

Како му давате сигнал на партнерот дека сте расположени за секс? Можеби ви се допаѓа директен пристап и кажете дека сакате тоа да ве доведе...

Дојче Веле: Турската историја на Бугарија, иранското потекло на Бугарите и северномакедонскиот кошмар

Германскиот државен медиумски сервис Дојче Веле пред две недели годинава објавил сатиричен текст на Даниел Смилов кој со многу иронија ги опишува настаните меѓу...