дома Свет Тргна во масакар слушајќи албанска рап песна: Се појавија нови детали за...

Тргна во масакар слушајќи албанска рап песна: Се појавија нови детали за виенските терористи кои можат да бидат клучни за истрагата

Австриската полиција доби видео што може да расветли голема непозната во терористичкиот напад на 2 ноември, а тоа е прашањето како терористот Кујтим Фејзулаи дојде вооружен во центарот на Виена. На снимката се гледа како маж, на совозачкото седиште, седи во БМВ со автоматска пушка меѓу нозете, ист вид оружје употребено во нападот во кој беа убиени четири лица, а повеќе од 20 беа повредени. Полицијата го добила ова видео од 10 секунди ноќта на нападот, според неделникот „Профил“. Во позадина се слуша албанската рап песна „Ак47“ од пејачката Нуса. Полицијата утврдила дека оружјето од видеото е иста пушка што Фејзулаи ја употребил во терористичкиот напад.

Видеото е објавено на две групи на „WhatsApp“, а еден од членовите на тие групи бил во контакт со напаѓачот недела дена пред атентатот. Исто така, 21-годишникот е сопственик на црно BMW 321i, поради што е осомничен дека го возел терористот, а со тоа учествувал и во нападот. Покрај тоа, во јавноста стигнаа нови информации за 20-годишниот Фејзулаи, кој, по предвременото ослободување од притвор, барем еднаш беше на сослушување во Службата за заштита на уставот и борба против тероризмот. Тој беше испрашуван за луѓе од исламистичката сцена. Виенската полиција потврди дека спровела „анализа на опасност“ во јануари годинава, а во февруари му бил одземен австрискиот пасош на Фејзулаи.

Судијата 20 објави дека Фејзулаи се обидел да извади лична карта, но полицаецот видел дека е осуден за тероризам и тој го одбил неговото барање и побарал одземање на истиот. Фејзулаи имал државјанство на Австрија и Северна Македонија, од каде потекнуваат неговите родители.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Магијата на бројот 417: Се тврди дека ова ФРЕКВЕНЦИЈА го ублажува стресот и ја намалува вознемиреноста (ВИДЕО)

За жал, стресот е неизбежен дел од животот. Се чини дека се почесто „пукаме“, а ни оваа ситуација не ни помогна премногу. Панични напади, анксиозност, депресија…...

Блумберг: Доларот повеќе не е водечка валута во светот

Њујорк - Доларот повеќе не е водечка валута во светот, бидејќи еврото го надмина како валута за плаќање на меѓународниот пазар, првпат од февруари...

Секој разговор го претвораат во пекол: 5-те најтешки хороскопски знаци!

Секоја комуникација со нив е вистинска тортура. Секој од нас има некои недостатоци, што е нормално затоа што никој не е совршен. Но, постојат хороскопски...

Ремек-дело кое никого не остава рамнодушен: Најмоќните цитати од книгата Мајсторот и Маргарита!

Избрани цитати можат да обезбедат само дел од целата величественост на овој маестрален роман, кој заслужува да се прочита барем еднаш во животот. Романот „Мајсторот...

Слични вести

Америка и природа: мистериозен метален предмет пронајден во пустината на американската држава Јута

Ренџер забележал „необичен“ предмет од хеликоптер додека броел овци за време на рутински лет. Откривањето на необичен метален предмет во пустината, во американската држава Јута,...

Блумберг: Доларот повеќе не е водечка валута во светот

Њујорк - Доларот повеќе не е водечка валута во светот, бидејќи еврото го надмина како валута за плаќање на меѓународниот пазар, првпат од февруари...

Секој разговор го претвораат во пекол: 5-те најтешки хороскопски знаци!

Секоја комуникација со нив е вистинска тортура. Секој од нас има некои недостатоци, што е нормално затоа што никој не е совршен. Но, постојат хороскопски...

Ремек-дело кое никого не остава рамнодушен: Најмоќните цитати од книгата Мајсторот и Маргарита!

Избрани цитати можат да обезбедат само дел од целата величественост на овој маестрален роман, кој заслужува да се прочита барем еднаш во животот. Романот „Мајсторот...

Корисниците на Твитер ја исмејуваат Меланија Трамп поради видеото во кое таа се буни за Божиќните украси

Меланија Трамп го поздрави доаѓањето на нејзината последна елка во Белата куќа, а благодарение на изјавата од 2018 година, која неодамна се појави во...