дома Свет Тргна во масакар слушајќи албанска рап песна: Се појавија нови детали за...

Тргна во масакар слушајќи албанска рап песна: Се појавија нови детали за виенските терористи кои можат да бидат клучни за истрагата

Австриската полиција доби видео што може да расветли голема непозната во терористичкиот напад на 2 ноември, а тоа е прашањето како терористот Кујтим Фејзулаи дојде вооружен во центарот на Виена. На снимката се гледа како маж, на совозачкото седиште, седи во БМВ со автоматска пушка меѓу нозете, ист вид оружје употребено во нападот во кој беа убиени четири лица, а повеќе од 20 беа повредени. Полицијата го добила ова видео од 10 секунди ноќта на нападот, според неделникот „Профил“. Во позадина се слуша албанската рап песна „Ак47“ од пејачката Нуса. Полицијата утврдила дека оружјето од видеото е иста пушка што Фејзулаи ја употребил во терористичкиот напад.

Видеото е објавено на две групи на „WhatsApp“, а еден од членовите на тие групи бил во контакт со напаѓачот недела дена пред атентатот. Исто така, 21-годишникот е сопственик на црно BMW 321i, поради што е осомничен дека го возел терористот, а со тоа учествувал и во нападот. Покрај тоа, во јавноста стигнаа нови информации за 20-годишниот Фејзулаи, кој, по предвременото ослободување од притвор, барем еднаш беше на сослушување во Службата за заштита на уставот и борба против тероризмот. Тој беше испрашуван за луѓе од исламистичката сцена. Виенската полиција потврди дека спровела „анализа на опасност“ во јануари годинава, а во февруари му бил одземен австрискиот пасош на Фејзулаи.

Судијата 20 објави дека Фејзулаи се обидел да извади лична карта, но полицаецот видел дека е осуден за тероризам и тој го одбил неговото барање и побарал одземање на истиот. Фејзулаи имал државјанство на Австрија и Северна Македонија, од каде потекнуваат неговите родители.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ДЕВОЈЧЕ ОД ШЕСТО ОДДЕЛЕНИЕ РАНИЛА ТРИ ЛИЦА НА УЧИЛИШТЕ: Од ранецот извади пиштол, наставничката ја разоружа! (ВИДЕО)

Девојче од шесто одделение рани три лица пукајќи од пиштол што го донела во училиште во Ајдахо, по што наставничката ја разоружала, соопштија властите....

ЕРУКЦИЈА НА ВУЛКАН НА СУМАТРА, ИСФРЛА ВРЕЛ ПЕПЕЛ НА СИТЕ СТРАНИ: Во тек е итна евакуација на населението! (ФОТО / ВИДЕО)

Вулканот Синабунг на островот Суматра во Индонезија повторно избувна и од него изби жешка пепел. Вулканот ослободува големи количини пепел кои достигнаа до три километри...

ДРЖАВНИТЕ МЕДИУМИ ГО ПРЕДУПРЕДУВААТ НАСЕЛЕНИЕТО: Балоните од правец на Јужна Кореја може да го содржат вирусот КОРОНА! (ФОТО)

Севернокорејските државни медиуми издадоа предупредување до населението во врска со летоци кои пристигнуваат преку балони од правец на Јужна Кореја, во кои се наведува...

СЗО ја одобри кинеската вакцина: Прва вакцина што не е произведена во западните земји и е поддржана од организацијата

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека кинеската вакцина „Sinofarm“ против COVID-19 е одобрена за итна употреба, пренесува Ројтерс. Тоа е прва вакцина што не...

Слични вести

ASTRAZENEСA ПОВТОРНО НА УДАР: ЕМА истражува случаи на ретко НАРУШУВАЊЕ по вакцинацијата!

Европскиот медицински регулатор во петокот објави дека испитува ретки случаи на нарушувања на нервниот систем кај луѓе кои примиле „AstraZeneca“, додека властите ширум светот...

ЕРУКЦИЈА НА ВУЛКАН НА СУМАТРА, ИСФРЛА ВРЕЛ ПЕПЕЛ НА СИТЕ СТРАНИ: Во тек е итна евакуација на населението! (ФОТО / ВИДЕО)

Вулканот Синабунг на островот Суматра во Индонезија повторно избувна и од него изби жешка пепел. Вулканот ослободува големи количини пепел кои достигнаа до три километри...

ДРЖАВНИТЕ МЕДИУМИ ГО ПРЕДУПРЕДУВААТ НАСЕЛЕНИЕТО: Балоните од правец на Јужна Кореја може да го содржат вирусот КОРОНА! (ФОТО)

Севернокорејските државни медиуми издадоа предупредување до населението во врска со летоци кои пристигнуваат преку балони од правец на Јужна Кореја, во кои се наведува...

СЗО ја одобри кинеската вакцина: Прва вакцина што не е произведена во западните земји и е поддржана од организацијата

Светската здравствена организација (СЗО) денес објави дека кинеската вакцина „Sinofarm“ против COVID-19 е одобрена за итна употреба, пренесува Ројтерс. Тоа е прва вакцина што не...

12-годишното девојче докажано има повисок коефициент на интелигенција од Алберт Ајнштајн и Стивен Хокинг

Џесика Касеи, која делела броеви на тригодишна возраст и почнала да чита на една година, постигна 162 поени на тестот од Менса, што е...