дома Свет Уште една вакцина наскоро ќе ја види светлината на денот: Планираат да...

Уште една вакцина наскоро ќе ја види светлината на денот: Планираат да произведат 300 милиони дози годишно

KјурВак, кој чека одобрување од ЕМА, планира да произведе 300 милиони дози годишно.

Глобалниот синџир на снабдување на произведени вакцини против ковид-19 е нарушен од забраните на САД и тоа им создава проблеми на компаниите кои се обидуваат да го зголемат производството во Европа. Ова го изјави еден од основачите на германската компанија KјурВак, Флоријан фон дер Мулбе.

Фон дер Мулбе изрази надеж дека вакцината КјурВак ќе добие одобрение од Европската агенција за лекови (ЕМА) во тековниот квартал и ја потврди прогнозата дека ќе произведува 300 милиони дози годишно.

Според него, производителите на вакцини кои се обидуваат да го зголемат производството во Европа се соочуваат со сериозни проблеми затоа што САД, засновано на Законот за одбрана на производството, бараат прво да се исполнат критериумите за нивниот пазар.

– Глобалниот синџир на снабдување е нарушен затоа што, без оглед дали станува збор за хемикалии, опрема, филтри или црева, американските производители прво мора да ги исполнат барањата во САД, што значи пад на списокот на испораки – нагласи Фон дер Мулбе

KјурВак, во соработка со Баер, развива вакцина заснована на технологијата MRNA во својата фабрика во Тибинген.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ЖЕНА ДЕТЕКТИВ! Сопруг отишол на забава, а ЕДЕН ДЕТАЉ на фотографијата е ВИНОВЕН за нивниот развод? (ФОТО)

Тајла во низата видеа што ги објави на TikTok и имаа над два милиони прегледи изјави дека случајно видела слика од луда забава каде...

ЖЕНА ДЕТЕКТИВ! Сопруг отишол на забава, а ЕДЕН ДЕТАЉ на фотографијата е ВИНОВЕН за нивниот развод? (ФОТО)

Тајла во низата видеа што ги објави на TikTok и имаа над два милиони прегледи изјави дека случајно видела слика од луда забава каде...

ТЕОРЕТИЧАРИ ЗА ЗАГОВОР, ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот

Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот, соопшти денеска кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија (MIIT). Државата изгради вкупно...

10 работи што ЖЕНИТЕ ГИ ПРАВАТ ЗА ДА ПРИВЛЕЧАТ МАЖИ, НО ВСУШНОСТ ГИ ОДБИВААТ!

Најчеста грешка што ја прават повеќето жени на почетокот на врската е опседнатоста со партнерот. Не само што несвесно ќе ги дистанцирате од вас,...

Слични вести

ВАКА СЕ СПРАВУВААТ СО ИСЛАМИСТИТЕ: 200 џихадисти убиени во еден удар во Сирија (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Околу 200 милитанти беа убиени во напад на руските воздушни сили врз две бази во близина на археолошкиот локалитет Палмира во Сирија, изјави заменик-директорот...

ЖЕНА ДЕТЕКТИВ! Сопруг отишол на забава, а ЕДЕН ДЕТАЉ на фотографијата е ВИНОВЕН за нивниот развод? (ФОТО)

Тајла во низата видеа што ги објави на TikTok и имаа над два милиони прегледи изјави дека случајно видела слика од луда забава каде...

ТЕОРЕТИЧАРИ ЗА ЗАГОВОР, ПОДГОТВЕТЕ СЕ: Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот

Кина започна со изградба на најголемата 5G мобилна мрежа во светот, соопшти денеска кинеското Министерство за индустрија и информатичка технологија (MIIT). Државата изгради вкупно...

10 работи што ЖЕНИТЕ ГИ ПРАВАТ ЗА ДА ПРИВЛЕЧАТ МАЖИ, НО ВСУШНОСТ ГИ ОДБИВААТ!

Најчеста грешка што ја прават повеќето жени на почетокот на врската е опседнатоста со партнерот. Не само што несвесно ќе ги дистанцирате од вас,...

ИМА СЕ, МОЖЕ СЕ … Познатиот МОДЕЛ ја прикажа внатрешноста на нејзината ВИЛА во КЕНИЈА! (ВИДЕО)

Наоми Кембел, за списанието „Architectural Digest“, ги отвори вратите на нејзината луксузна вила во Кенија ... По посетата на Малинди во Кенија во 90-тите години...