дома Свет УШТЕ ЕДНА ЗЕМЈА Е ДОКАЗ ДЕКА ВАКЦИНАТА ФУНКЦИОНИРА: Евидентиран е само еден...

УШТЕ ЕДНА ЗЕМЈА Е ДОКАЗ ДЕКА ВАКЦИНАТА ФУНКЦИОНИРА: Евидентиран е само еден смртен случај, а тоа не се случило од август

Во изминатите 24 часа, Велика Британија забележа само една смрт од последиците на вирусот корона, што не се случило во последните девет месеци.

Евидентирани се 1.649 нови случаи, што е најмал број на новоинфицирани за еден ден од септември минатата година.

Ова е доказ дека вакцините за коронавирус се ефикасни. Велика Британија е меѓу водечките земји во светот кога станува збор за вакцинациите и досега повеќе од 34,6 милиони луѓе ја примиле првата доза, додека повеќе од 15,4 милиони ја примиле втората доза.

Здравствените власти велат дека ваквата статистика не е забележана од август минатата година. Последен пат имаа една жртва на 30 и 3 август 2020 година, додека на 30 јули 2020 година беше единствениот ден од почетокот на пандемијата во која Велика Британија не пријави жртви на COVID-19.

Тие исто така наведуваат дека се забележува опаѓање на новите случаи, нагласувајќи дека минатиот понеделник се регистрирани 2.064 нови случаи на инфекција. Денешниот ден се одбележува како ден со најмал број на новоинфицирани од септември, кога вториот бран на вирусот започна да ја зафаќа Британија.

Сепак, тие додаваат дека сепак треба да се биде претпазлив и дека овие бројки треба да се земат со внимателност, имајќи предвид дека се работи за „ викенд бројки“, кога има мало задоцнување во обработката на извештајот.

До денес, Велика Британија искористила 50 милиони дози вакцина против коронавирусот, а околу 30 проценти од возрасната популација ги примила двете дози на вакцината. Властите се задоволни од ваквиот развој на настаните и предвидуваат дека Британците ќе можат да живеат многу порелаксирано во текот на летото, а премиерот Борис Џонсон рече дека не гледа причина да го одложи олеснувањето на мерките најавени за 17 мај.

Сепак, иако бројките се охрабрувачки, Џонсон ги предупреди граѓаните да не се радуваат премногу кога станува збор за патувања, додавајќи дека додавањето на многу земји на „зелената листа“ може да го зголеми нивото на инфекција. Тој го објави ова кратко откако Европската унија објави дека планира да им овозможи на вакцинираните Британци слободно да патуваат во земјите-членки во текот на летото.

Да потсетиме, Велика Британија од почетокот на пандемијата регистрирала 4,421,850 случаи на инфекција, а 127,539 лица го загубија животот со оваа маѓепсана болест. Во јануари годинава го соборија рекордот кога забележаа повеќе од 67.000 нови инфекции за еден ден, а во текот на декември и јануари забележаа многу денови во кои имаше повеќе од 1.000 жртви на вирусот корона.

Тие сè уште ја заземаат озлогласената петта позиција во светот според бројот на смртни случаи и седмата според бројот на луѓе кои страдаат од COVID.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

Слични вести

ГО ОДБИ РОНАЛДО БИДЕЈЌИ НЕ Е НЕЈЗИН ТИП! ОД НЕЈЗИНИТЕ ГОЛИ ФОТОГРАФИИ СРЦЕТО МОЖЕ ДА ВИ ЗАСТАНЕ: Русинка која го ЗАПАЛИ нетот!

Вики Одинцова, жешка Русинка која своите 5 милиони следбеници ги „почастува“ со провокативни фотографии речиси секој ден, уште еднаш направи вистински хаос на социјалните...

СЛАВНАТА ПЕЈАЧКА ТРГНУВА ВО ЛОВ НА ВОНЗЕМЈАНИ: Гајле ѝ е за туѓите мислења, сигурна е дека има ПЛАН како да ги фати

Познатата американска пејачка Деми Ловато наскоро ќе стане водител, додека емисијата што ќе ја води ќе се занимава со вонземјани. Одам на патување во...

Софија Лорен има ЕВТИНО и ПРИРОДНО решение против ПОДОЧЊАЦИ! Сè што ви треба е ОВОЈ производ (ФОТО)

Многу актерки имаат свои мали трикови за да изгледаат свежо и одморено, а убавата Софија Лорен не е исклучок. Еден од нејзините најголеми проблеми...

Оризовите полиња во Кина се магични

Прекрасните полиња со ориз во Кина зафаќаат илјадници километри планини и долини. Скалестите оризови полиња започнале да се градат пред 1.300 години и преживеале до...

ЗАШТО И ТРЕБАШЕ ОВА: Ким Кардашијан експериментира со новиот изглед и не сите се возбудени! (ФОТО)

Ким Кардашијан (40) ги обожава модата и трендовите. Таа многу пати експериментирала со својот изглед, менувајќи го начинот на облекување, шминка, па дури и...