дома Свет ХУЛИГАНИ украле и запалиле автобус во БЕЛФАСТ: Полицијата гаѓана со камења, хаосот...

ХУЛИГАНИ украле и запалиле автобус во БЕЛФАСТ: Полицијата гаѓана со камења, хаосот продолжува во Северна Ирска (ВИДЕО)

Група млади во пробританското подрачје на Белфаст укадоа автобус и го запалија, а полицијата ја гаѓаа со камења во последната од низата насилни акции што започнаа минатата недела во Северна Ирска.

Момче (13) е меѓу 9-те уапсени.

Десетици полицајци беа повредени во насилството, кое вклучува палење автомобили и фрлање молотови коктели кон полицијата.

Насилството доаѓа во време на растечка фрустрација кај многумина во про-британската унионистичка заедница во врска со новите трговски бариери меѓу Северна Ирска и остатокот од Велика Британија како резултат на излегувањето на Велика Британија од Европската унија.

Пробританската демократска унионистичка партија (DUP) ја посочи минатогодишната полициска одлука да не го прогонува ирскиот националист Шин Фејн за големиот погреб што ги прекрши антипандемиските мерки.

Беа изградени sидови и огради меѓу двете заедници за да се спречат судири за време на три децении насилство во Северна Ирска, кои во голема мера завршија со мировниот договор од 1998 година.

И лидерите на најголемите политички партии во Северна Ирска, Шин Фејн и DUP, го осудија насилството, особено кражбата на автобусот и нападот врз фоторепортерот на Belfast Telegraph“.

Британскиот премиер Борис Џонсон вчера вечер изјави дека е длабоко загрижен за сцените на насилство во Северна Ирска.

Џонсон на Twitter изјави дека е особено загрижен за нападот врз Полициската служба на Северна Ирска, возачот на автобус и новинарот, пренесува Ројтерс.

  • Начинот да се надминат разликите е преку дијалог, а не со насилство или криминал, рече Џонсон.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Петрушевски: Седат Пекер алијас Џеладин Ахмедовски имал двоен матичен број, тој бил во зградата на влада, Заев да каже со кого се среќавал?

Според нашите информации постојат личности во Македонија со двојни матични броеви, од кои што поголемиот број се фиктивни. Се сомневаме дека околу 20.000 граѓани...

Оценка за Стојанче Ангелов: “Самонаречен кукавички генерал”

Невообичаено остра реакција од новинарката Сашка Цветковска од ИРЛ.мк која директорот на државниот Центар за управување со кризи го нарекува екс генералот Стојанче кукавица...

Полицајци немо набљудуваа: Запалени полначи за батерии на Филипче и Заев (ВИДЕО)

Во герила акција на опозицијата премиерот Заев и министерот за здравство Венко Филипче беа запалени моторите односно макети од моторите на двајцата функционери. На протестот...

АА&Алтернатива: Води ли скандалот од пола милион евра до Али Ахмети

Коалиција Алијанса за Албанците и АлтернАтивА денеска бараат да запре корупцијата која цути во владините институции. Оваа влада произведува повеќе корупциски скандали отколку што...

Слични вести

СОВЕТ ЗА БРЕМЕНИТЕ ЖЕНИ: Се препорачуваат вакцините на овие ДВА ПРОИЗВОДИТЕЛИ

Бремените жени во Велика Британија треба да бидат вакцинирани со вакцината „Pfizer“ или „Moderna“ затоа што има пореални податоци за нивната безбедност, објави Британската...

Оценка за Стојанче Ангелов: “Самонаречен кукавички генерал”

Невообичаено остра реакција од новинарката Сашка Цветковска од ИРЛ.мк која директорот на државниот Центар за управување со кризи го нарекува екс генералот Стојанче кукавица...

Полицајци немо набљудуваа: Запалени полначи за батерии на Филипче и Заев (ВИДЕО)

Во герила акција на опозицијата премиерот Заев и министерот за здравство Венко Филипче беа запалени моторите односно макети од моторите на двајцата функционери. На протестот...

АА&Алтернатива: Води ли скандалот од пола милион евра до Али Ахмети

Коалиција Алијанса за Албанците и АлтернАтивА денеска бараат да запре корупцијата која цути во владините институции. Оваа влада произведува повеќе корупциски скандали отколку што...

ПРВ СМРТЕН СЛУЧАЈ ОД „ASTRAZENECA“ ВО АВСТРАЛИЈА: Повторно згрутчување на крвта

Првиот смртен случај на примател на вакцината „AstraZeneca“ поради згрутчување на крвта е пријавен во Австралија во петокот, трет случај на згрутчување на крвта...