дома Свет ШТО СЕ СЛУЧУВА НА БЛИСКИОТ ИСТОК? Она што го предизвика најтешкото насилство...

ШТО СЕ СЛУЧУВА НА БЛИСКИОТ ИСТОК? Она што го предизвика најтешкото насилство во овој дел од светот во последните години

Конфликтите на Блискиот исток траат со денови. Започна со протести во Ерусалим, се пресели кон Тел Авив и Појасот Газа. Најмалку 40 лица загинаа во судирите и ситуацијата не покажува знаци на смирување.

 

Што се случува во Израел и Палестина?

 

Ерусалим е сцена на најтешко насилство во последните неколку години, со стотици палестински демонстранти жестоки судири со израелската полиција. Повеќе од 20 лица беа убиени во Газа по израелско-палестинскиот конфликт, а насилството започна од окупираниот Западен брег и арапските заедници внатре во Израел, кои организираа демонстрации.

 

Што доведе до насилство?

 

Сè е поврзано со израелската воена окупација. Јамката околу Палестинците сè повеќе се стега, пишува Гардијан во својата анализа за конфликтот. Долгогодишниот потиснат гнев експлодираше во низа настани што имаа свое крешендо на почетокот на неделата.

 

Позадина на настанот

 

По напорите на администрацијата на Трамп и Израел да ја зацврстат израелската контрола над палестинските територии, надежите дека децениската криза ќе се реши речиси исчезна.

 

Одлуката на Махмуд Абас, 85-годишен лидер на не толку популарната полуавтономна палестинска власт, да ги одложи планираните избори дополнително ги фрустрираше Палестинците кои последен пат излегоа на избори во 2006 година.

 

Во меѓувреме, израелските избори одржани во март дополнително го охрабрија израелскиот ултрадесничар, бидејќи партијата на еврејските ултранационалисти ги здружи силите со премиерот Бенјамин Нетанјаху во парламентот.

 

Што се случуваше понатаму?

 

Пред еден месец започна муслиманскиот свет месец Рамазан, а Палестинците се жалеа дека израелската полиција им наметнува непотребно строги ограничувања и ги спречува да се собираат пред Стариот град – неофицијална традиција по вечерната молитва.

 

Со зголемувањето на тензиите, има насилство во локалните заедници, малтретирање на улица и напади. Ситуацијата се влоши кон крајот на април кога стотици израелски десничари маршираа низ градот извикувајќи „смрт за Арапите“ и се судрија со Палестинците.

 

Како ескалираше ситуацијата во текот на изминатата недела?

 

Гневот се подготвуваше пред одлуката на израелскиот суд дека властите протеруваат десетици Палестинци од претежно арапското предградие Шеик Џарах и им ги доделуваат своите домови на израелски семејства.

 

Истиот ден, стотици израелски националисти објавија марш низ муслиманските делови на Стариот град за да ја прослават окупацијата на градот од 1967 година од страна на Израел. Иако конечната судска одлука беше одложена и рутата на маршот се смени, ситуацијата веќе ја премина границата.

 

Историја

 

Еврејските семејства тврдат дека изгубиле земја во Шеик Џарах за време на војната што доведе до создавање на државата Израел во 1948 година, конфликт во кој илјадници Палестинци останаа без покрив над главата.

 

Две децении подоцна, Израел го зазеде Источен Ерусалим од јорданските сили во војната во 1967 година и подоцна го анектираше. Според израелскиот закон, Евреите кои можат да докажат дека живееле таму пред 1948 година, ќе си ја вратат земјата. Сличен закон не постои за Палестинците кои ги загубија своите домови во Западен Ерусалим.

 

Зошто е толку важен Ерусалим?

 

Ерусалим отсекогаш бил центар на израелско-палестинската криза, каде и евреите и муслиманите имаат свои свети места. Западните sидови на Стариот град се дел од најсветото место во јудаизмот – планината Храмот. Но, тие исто така се дел од ал Харам ал Шариф и ал Акса, третото најсвето место на исламот.

 

Насилство низ историјата

 

Целосен мир во Израел и Палестина не постоеше, па затоа е тешко да се спореди ова насилство со некои претходни епизоди. Последен пат ситуацијата ескалираше во 2017 година, кога одлуката на Израел да воведе детектори за метал на влезот во ал Акса предизвика насилство кои траеше повеќе недели.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...

Слични вести

РАСТЕ БРОЈОТ НА COVID ПАЦИЕНТИ: За 7 дена 34% повеќе!

Бројот на случаи на COVID-19 во Велика Британија се зголеми за една третина во споредба со минатата недела, така што денес се регистрирани 7.738...

БЕЗУСЛОВНА ЉУБОВ: Кучето не сакаше да го напушти сопственикот, трчаше по брзата помош се до болницата (ВИДЕО)

Луѓето на Интернет се согласуваат - овој гест на љубов и лојалност уште еднаш покажа зошто кучето е најдобриот пријател на мажот. Верно куче од...

МРАЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ НА ВРВНИТЕ ГЕРМАНСКИ ЕКОНОМИСТИ: Планетата е ТЕМПИРАНА ФИНАНСИСКА БОМБА, во 2023 година ѝ претстои ХАОС!

Понатамошното игнорирање на инфлацијата ќе ја втурне светската економија во голема криза, според последниот извештај издаден од „Deutsche Bank“, односно нејзините економисти, кои покажуваат...

По Макрон, уште еден француски политичар беше нападнат од лутите граѓани (ВИДЕО)

Жан-Лук Меленшон, левичарски француски политичар и, очекувано, кандидат на претстојните претседателски избори, доби брашно во лицето за време на протестот во Париз. Додека одговараше на...

СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА НА ГАС ВО КИНА! Луѓето извлекувани од урнатините, има најмалку 11 мртви! (ФОТО / ВИДЕО)

Најмалку 11 лица загинаа, а 37 се тешко повредени во експлозија на гас во централна Кина. Експлозијата се случи околу 06:30 часот по локално време...