дома Свет Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче е напишано во шарени бои и букви од сите големини

„Да не носам маска повеќе“, „Да можам да ги бакнувам моите родители“, „Да одам на плажа, во дискотека, на бесплатни концерти“, се дел од пораките што жителите на Лима и даваат отвор на пандемијата, со нетрпение го очекуваат животот кога ќе помине пандемијата „И сето тоа ќе биде во минатото“

Ѕидот на надежта содржи околу 5.000 пораки со креда на две огромни плакети и стана атракција во областа Мирафлорес во главниот град на Перу со околу 10 милиони жители.

 

View this post on Instagram

 

¿Has pensado que quieres hacer cuando esta pandemia termine? #cuandoestotermine

A post shared by Cuando Esto Termine… (@cuando_esto_termine_suyai) on

За многумина, ова е забавно

Со пристигнувањето на пролетта повторно талкаат низ двата парка каде што се поставени табли и за многумина, читањето пораки со желби  стана забавно.

„Сакам повторно да го видам своето семејство во Италија“, пишува некој со розова креда. „Сакам слободно да одам без маска“, се вели во пораката напишана со виолетова боја. „Сакам повторно да те бакнам“, открива еден автор со бела креда.

 

 

Некои од нив се конкретни како „Сакаме да го видиме Јувентус во Торино“, „Сакам да патувам низ светот“,  „Сакам да го надокнадам изгубеното време“, „Сакам да престанам да се плашам од допир“. „Стравот е заразен, но и надежта“, објаснува Алехандро Делгадо, водач на невладината организација „Колектив Суја“, која ја покрена иницијативата.

 

View this post on Instagram

 

#cuandoestotermine

A post shared by Cuando Esto Termine… (@cuando_esto_termine_suyai) on

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Им здодеа! Хари и Меган бегаат со Арчи од САД

И додека Британците со нетрпение го чекаат принцот Хари, неговата сопруга Меган и нивниот едно и пол годишен син Арчи, кои пристигнуваат во Велика...

Адвокатот на Трамп толку многу се испоти што бојата на косата почна да му се слева по лицето

Руди Џулијани, адвокат на Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, зборуваше за претседателските избори во САД, кои ги нарече голема измама. За време на...

Им здодеа! Хари и Меган бегаат со Арчи од САД

И додека Британците со нетрпение го чекаат принцот Хари, неговата сопруга Меган и нивниот едно и пол годишен син Арчи, кои пристигнуваат во Велика...

Хари и Вилијам се сретнаа за прв пат по 298 дена

Средба од која се плаши кралското семејство. Принцот Хари не стапна на британско тло од март кога неговите кралски должности официјално престанаа. Неговиот двегодишен постар...

Слични вести

Колку помало, толку подобро! Научниците тврдат дека големината на гениталиите може да влијае на висината на платата

Истражувањата дадоа неочекувани резултати. За сите оние кои тврдат дека големината е важна, имаме добри вести, но само ако имаат помала „гордост“. Имено, најновото истражување...

Адвокатот на Трамп толку многу се испоти што бојата на косата почна да му се слева по лицето

Руди Џулијани, адвокат на Трамп и поранешен градоначалник на Њујорк, зборуваше за претседателските избори во САД, кои ги нарече голема измама. За време на...

Им здодеа! Хари и Меган бегаат со Арчи од САД

И додека Британците со нетрпение го чекаат принцот Хари, неговата сопруга Меган и нивниот едно и пол годишен син Арчи, кои пристигнуваат во Велика...

Хари и Вилијам се сретнаа за прв пат по 298 дена

Средба од која се плаши кралското семејство. Принцот Хари не стапна на британско тло од март кога неговите кралски должности официјално престанаа. Неговиот двегодишен постар...

Трамп крие податоци за вакцините: Демократите ја напаѓаат администрацијата на претседателот во заминување

Портпаролот на Белата куќа, Брајан Моргенштерн не можеше да каже дали тимот на Бајден ќе биде информиран Членовите на тимот на претседателот Доналд Трамп за...