дома Свет 108 ДОЛАРИ ЗА НЕНОСЕЊЕ НА МАСКА: Бразилскиот претседател казнет за непочитување на...

108 ДОЛАРИ ЗА НЕНОСЕЊЕ НА МАСКА: Бразилскиот претседател казнет за непочитување на епидемиолошките мерки на моторџиски настан

Бразилскиот претседател Жаир Болсонаро денеска е казнет со 108 американски долари за учество без маска и без почитување на други санитарни мерки, на настан со мотоциклисти во државата Сао Паоло.

Илјадници моторџии учествуваа денеска на собирот „Да забрзаме за Христа“ во Сао Паоло. Претседателот на екстремната десница излезе на чело на поворката со отворен шлем и без маска, што ги крши правилата на таа бразилска држава.

Властите во Сао Паоло соопштија дека го казниле Болсонар со 552 реали (околу 108 УСД), како и со неговиот син Едуардо, член на Конгресот, и министерот за инфраструктура Тарсисио Гомеш за не носење маска и непочитување на мерките за социјално дистанцирање за време на митингот.

Болсонаро, кој повика на митинзи низ Бразил како подготовка за претседателските избори следната година, не ги послуша предупредувањата на гувернерот на Сао Паоло, Жоао Дорија, неговиот политички ривал, кој рече дека претседателот ќе биде казнет доколку не ги почитува законите на земјата.

Болсонаро постојано се спротивставуваше на Дорија и другите гувернери во врска со мерките што ги воведоа за борба против коронавирусот, бидејќи во Бразил починаа скоро 484 000 луѓе.

Болсонаро редовно ги критикува мерките за затворање и носење маска и промовира лекови како што е хлорокин, иако студиите покажуваат дека се неефикасни.

Обраќајќи им се на група приврзаници кои вееја знамиња, Болсонаро повторно зборуваше против носење маска. Претседателот смета дека вакцинираните лица не треба да носат маска.

  • Невозможно е вакцинирана личност да го пренесе вирусот, рече тој.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Од денеска забрана за движење во шума

„Во текот на денешниот ден, 3 август (наутро) стапува во сила целосна забрана за движење во шумските предели низ Републиката“, соопшти владината прес-служба. Од Владата...

Гевгелија е буквално во пламен: На 44 степени гори депонијата, никој не прогласува вонредна состојба во градот

Иако депонијата во Гевгелија тлее четири дена локалната власт дозволи да се запали и на 44 степениграѓаните на Гевгелија дишат високо канцероген воздух. Денес и...

Додека Македонија гори, хангарите полни со противпожарна опрема… несервисирана и уништена

Во 2006-2007 година Македонија немаше ниту еден авион за гасење пожар, ниту пак опрема за хеликоптеите за гасење пожар. По огнената стихија во 2009...

НАЈГОЛЕМA ВО СВЕТОТ: Го урна Гинисовиот рекорд со уста од 6,52 см (ВИДЕО)

Американката Саманта Рамсдал го сруши Гинисовиот рекорд за најголема женска уста во светот. Како што беше објавено на официјалната страница на Гинисовата книга на рекорди,...

Слични вести

ОВА МОЖЕ ДА БИДЕ ПРИЧИНА ЗА СМРТТА НА ЕЛВИС ПРИСЛИ? Се шпекулираше дека се предозирал, но вистината е многу МРАЧНА, семејството ја крие ТАЈНАТА

Елвис Присли почина пред 44 години, а новата книга открива што можело да биде причина за смртта. Елвис Присли почина пред 44 години, но неговата...

Гевгелија е буквално во пламен: На 44 степени гори депонијата, никој не прогласува вонредна состојба во градот

Иако депонијата во Гевгелија тлее четири дена локалната власт дозволи да се запали и на 44 степениграѓаните на Гевгелија дишат високо канцероген воздух. Денес и...

Додека Македонија гори, хангарите полни со противпожарна опрема… несервисирана и уништена

Во 2006-2007 година Македонија немаше ниту еден авион за гасење пожар, ниту пак опрема за хеликоптеите за гасење пожар. По огнената стихија во 2009...

НАЈГОЛЕМA ВО СВЕТОТ: Го урна Гинисовиот рекорд со уста од 6,52 см (ВИДЕО)

Американката Саманта Рамсдал го сруши Гинисовиот рекорд за најголема женска уста во светот. Како што беше објавено на официјалната страница на Гинисовата книга на рекорди,...

МЗ: 31% ОД НАСЕЛЕНИЕТО НАД 18 ГОДИНИ Е ВАКЦИНИРАНО СО ПРВА ДОЗА ВАКЦИНА

Вакцинацијата се одвива со добро темпо на територијата на целата држава. Заклучно со 1 август, со една доза на вакцина против Ковид 19 вакцинирани...