дома Свет 12 МИЛИОНИ ЛУЃЕ ВО ОПАСНОСТ ! Браната може да попушти во секој...

12 МИЛИОНИ ЛУЃЕ ВО ОПАСНОСТ ! Браната може да попушти во секој момент, страшни поплави ја погодија Кина

Централните делови на Кина беа погодени од поплави по врнежите, за кои метеоролозите посочуваат дека се најзастапени во последните илјада години.

Во Луојанг, град со седум милиони жители, се заканува попуштање на браната, поради што беше ангажирана и армијата.

Најмногу беше погоден Женгжу, главниот град на кинеската провинција Хенан со 12 милиони жители, каде во поплавите загинаа најмалку 12 лица.

Кинеската агенција Синхуа објави дека досега се евакуирани 100.000 луѓе од градот.

Поплавите го оштетија и храмот Шаолин, познат по предавањето на воените вештини на будистичките монаси.

Бројни поаѓања на возови низ Хенан се откажани, некои автопати се затворени, а летовите се прекинати или одложени.

Од саботата навечер до вторникот попладне паднаа 617,1 милиметар дожд на метар квадратен, што е скоро на нивото на годишниот просек од 640,8 милиметри.

Браната се заканува дека ќе биде отпуштена, армијата е ангажирана
Кинеската војска во вторникот предупреди на непосредната опасност од пукање на браната Хиетан во Луојанг.

Армијата соопшти дека на браната се појавила пукнатина од 20 метри, што спречува продирање на вода од Жолтата река.

– Браната може да попушти во секој момент – предупреди армијата.

Ангажирани се околу 20.000 припадници на армијата и полицијата во обидот да спречат нови поплави.

100
200
300
400
500
600
700
800
900
1000
1011

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Судот на ЕУ му го одзеде европратеничкиот имунитет на Пучдемонт

Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемонт како европратеник, објави весникот „Ла Вангуардија“. Во март годинава, Европскиот парламент...

НОВ СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД! Познатата актерка го тужи Дизни, тврди дека ѝ ги украле парите и сака правда, со огласи и продуцентска куќа!

Најпопуларната компанија тврди дека тужбата нема основа. Скарлет Јохансон ја тужеше компанијата „Волт Дизни“ за филмот „Црна вдовица“, тврдејќи дека договорот е прекршен, што ѝ...

Повредени се 19 лица: Погледнете како изгледа тешката несреќа, се преврте германски автобус кој стигнал од Србија

Автобус кој патувал од Белград до Стокхолм, се превртел во Германија во сојузната држава Банденбург, јавуваат српските медиуми. Во автобусот имало 34 патници, од кои...

Слични вести

Ако се случи АПОКАЛИПСА еве кои земји имаат најголеми шанси да ОПСТАНАТ

Истражувачите од Универзитетот во Англија Раскин направија листа од 20 земји кои се најдобро подготвени за климатските промени и каде животот, во случај на...

Судот на ЕУ му го одзеде европратеничкиот имунитет на Пучдемонт

Европскиот суд на правдата му го одзеде имунитетот на поранешниот каталонски премиер Карлес Пучдемонт како европратеник, објави весникот „Ла Вангуардија“. Во март годинава, Европскиот парламент...

НОВ СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД! Познатата актерка го тужи Дизни, тврди дека ѝ ги украле парите и сака правда, со огласи и продуцентска куќа!

Најпопуларната компанија тврди дека тужбата нема основа. Скарлет Јохансон ја тужеше компанијата „Волт Дизни“ за филмот „Црна вдовица“, тврдејќи дека договорот е прекршен, што ѝ...

Повредени се 19 лица: Погледнете како изгледа тешката несреќа, се преврте германски автобус кој стигнал од Србија

Автобус кој патувал од Белград до Стокхолм, се превртел во Германија во сојузната држава Банденбург, јавуваат српските медиуми. Во автобусот имало 34 патници, од кои...

Страшна судбина: девојче погребано по 66 години, Католичката црква со децении го забранувала погребот (ВИДЕО)

Селото Монтедоро во централна Сицилија не се сеќава на толкава гужва на погребот. Селаните, 1.500 од нив, го чекаа овој момент повеќе од половина век...