дома Свет 30 години лудо копа канал во селото: Никој не го принуди да...

30 години лудо копа канал во селото: Никој не го принуди да го стори тоа, локалните жители ја знаат причината (ВИДЕО)

Селото во кое живее е „Бог зад неговите нозе“. Жителите на поголемите села во околината велеа дека „Господ ги крена рацете“ од Котилава затоа што нема вода и струја.

И тогаш дојде Лаунги Буџијан, денес пензионер, кој е познат низ целиот округ Гаја во Индија како „човечки канал“. Имено, Лаунги 30 години копа воден канал користејќи само рачни алатки.

Каналот денес е долг 3 километри и порано требаше да се започне. Лаунги знаеше дека никој никогаш нема да се сети на тоа, освен ако тој сам не ја земе алатката и не ја ископа за доброто на заедницата.

Со текот на годините, приказната стигна и до локалниот бизнисмен и милионер Ананд Махиндра, кој покрена иницијатива на социјалните мрежи да започне помош за Лаунги и да купи трактор за него.

  • Многу луѓе денес можат да и кажат „благодарам“ на некоја личност. Луѓето од областа знаат за нас преку Лаунги. Сите му се благодарни – вели Рам Вилас, професор од тоа село.

Оваа приказна потсети на многу Индијанци на луѓе како Хуанг Дафа, кои преминаа три планини секој ден во текот на 36 години за да донесат вода во неговото село.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

БРОЕВИТЕ СЕ ФРАПАНТНИ: Еве ги ПЛАСТИЧНИТЕ ОПЕРАЦИИ што мажите ги направија најмногу оваа година

Да, и мажите почнуваат да одат „под нож“. Кога зборуваме за пластична хирургија, првите работи што ми паѓаат на ум се пејачи, актерки и старлети...

Борба против короната: Сакал да ја заштити својата ќерка, па измислил уред за целиот свет (ВИДЕО)

Падот на девојче на ескалаторот во 2014 година предизвика низа настани што можат да спречат ширење на инфекција со корона во светот. Чаи Ни е...

Открила дека цртањето на лице ѝ oди добро, па започнала да ги трансформира луѓето во ужасни убијци (ВИДЕО)

Мери-Кејт Харди е една од оние филмски уметници кои изгубија неколку важни ангажмани во кариерата поради епидемијата на коронавирусот. Со други зборови, скоро цела 2020...

Раде Шербеџија и неговата сопруга должат БРДО ПАРИ?! Поради тоа не се враќаат во Америка?

Актерот Раде Шербеџија и неговата сопруга, наводно, должат многу пари, поради што можеби дури и не се враќа во САД, каде живее многу години. Според...

Слични вести

МАЖ ОДНЕЛ ТЕЛЕФОН НА ПОПРАВКА – Нема да верувате што нашле во него, КАКОВ ЦАР!!!!!

Очајни времиња бараат очајни потези. Кога го отвориле мобилниот телефон во сервисот, имале што да видат ... https://www.tiktok.com/@highspectech/video/6818886074400656645?source=h5_m&sender_device=pc&sender_web_id=6827903922176804358&is_from_webapp=1 - Здраво! Те молам, кажи и на жена ми...

Борба против короната: Сакал да ја заштити својата ќерка, па измислил уред за целиот свет (ВИДЕО)

Падот на девојче на ескалаторот во 2014 година предизвика низа настани што можат да спречат ширење на инфекција со корона во светот. Чаи Ни е...

Открила дека цртањето на лице ѝ oди добро, па започнала да ги трансформира луѓето во ужасни убијци (ВИДЕО)

Мери-Кејт Харди е една од оние филмски уметници кои изгубија неколку важни ангажмани во кариерата поради епидемијата на коронавирусот. Со други зборови, скоро цела 2020...

Раде Шербеџија и неговата сопруга должат БРДО ПАРИ?! Поради тоа не се враќаат во Америка?

Актерот Раде Шербеџија и неговата сопруга, наводно, должат многу пари, поради што можеби дури и не се враќа во САД, каде живее многу години. Според...

Нуркачи бараа интересни сцени на дното на водата, и откриле ГРОБИШТА и тоа какви! (ВИДЕО)

Шпански нуркачи влегоа во водите во близина на Палма за да најдат нови пејзажи и можеби видови риби на дното. Сепак, по дваесетина метри нуркање...