дома Свет Центрите за контрола и превенција на болести откриле нов и главен начин...

Центрите за контрола и превенција на болести откриле нов и главен начин за пренесување на корона вирусот!


Ниту виновни ниту должни,можеме да се заразиме


Американскиот центар за контрола и превенција на болести ги ажурираше упатствата на својата веб-страница, конечно наведувајќи дека вирусот корона може да се шири низ воздухот преку „респираторни капки или мали честички што остануваат во аеросолите, а кои исто така се формираат за време на дишењето на заразено лице“.

Веб-страницата беше ажурирана во петокот, а основниот пренос на вирусот е близок контакт помеѓу двете лица. Сега, сепак, откриено е дека тој навистина може да остане во воздухот околу лице кое издишува долго време.

Овие честички можат да предизвикаат инфекција кога „ќе се вдишат преку нос, уста или дишни патишта и ќе влезат во белите дробови“.

Покрај тоа, Центарот за контрола и превенција на болести верува дека ова е главниот начин на ширење на вирусот.


– Постојат се повеќе докази дека капките и честичките во воздухот можат да останат суспендирани во воздухот, а потоа да се вдишат од други на поголемо растојание од 2 метри. Ова се, на пример, настани на хорски проби, ресторани, обуки. Општо земено, затворените простории без добра вентилација го зголемуваат овој ризик – се наведува на страницата. ЦДЦ исто така советува оние кои се болни дома да користат прочистувачи на воздухот за да помогнат во намалувањето на микробите во просторијата каде што живеат. Од друга страна, најважната мерка за превенција останува маската.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Може ли принцот Чарлс да спречи нова жестока пресметка меѓу Вилијам и Хари?

Светските медиуми во последно време пишуваат дека принцот Хари има намера да се врати во Англија пред Божиќ за конечно да го види кралското...

Блокадата се врати во Европа: Како повторно дојдовме до неа по седум месеци?

Инфекциите растат рапидно низ цела Европа, а некои од земјите кои го избегнаа најлошо во првиот талас не се поштедени овој пат. Двете земји,...

Ако вашиот паметен автомобил е украден, сè што ви треба е телефон и мобилна апликација

Од апликацијата, таа ги активираше сирената и фаровите во украдениот автомобил, отвори и затвори покрив и прозорци, пушти музика... Се повеќе има приказни во кои...

Слични вести

Вистинските криминалци „им дишеа во врат“ на креаторите на филмот „Кум“: Се што следеше по познатата трилогија ќе се трансформира во филм!

И покрај лудилото за време на производството, и покрај сите проблеми, оваа класика беше снимена! Бери Левинсон ќе ги режира „Франсис и Камг“ за култната...

Може ли принцот Чарлс да спречи нова жестока пресметка меѓу Вилијам и Хари?

Светските медиуми во последно време пишуваат дека принцот Хари има намера да се врати во Англија пред Божиќ за конечно да го види кралското...

Блокадата се врати во Европа: Како повторно дојдовме до неа по седум месеци?

Инфекциите растат рапидно низ цела Европа, а некои од земјите кои го избегнаа најлошо во првиот талас не се поштедени овој пат. Двете земји,...

Ако вашиот паметен автомобил е украден, сè што ви треба е телефон и мобилна апликација

Од апликацијата, таа ги активираше сирената и фаровите во украдениот автомобил, отвори и затвори покрив и прозорци, пушти музика... Се повеќе има приказни во кои...

Ракијата е лек! Еве што сè лечи, а мерката е најважна

Пиењето ракија не е само еден вид доказ за мажественост, ниту пак е статусен симбол во случај да пиете квалитетна ракија. Употребата на ракија...