Децата не смеат да играат надвор за да не бидат убиени: Експлозија на насилство во Америка (ВИДЕО)

август 10, 20201min
јкјк

Шест деца на возраст под 17 години се убиени само во пожар во Њујорк од почетокот на годината. Бројот на убиства расте во големите американски градови, најмладите се меѓу жртвите, а родителите се жалат дека на децата веќе не им е дозволено да играат надвор за да не бидат убиени.

Деветгодишната Џанари Рикс минатата недела играше со пријателите на игралиштето во Чикаго, кога беше удрена во градите со куршум. Таа беше одличен студент и дете од примерно семејство, а почина набргу во болницата.


Слично нешто се случи и со едногодишниот Давел Гарднер во Бруклин, Њујорк. Момчето седело во инвалидска количка кога бил застрелано во стомакот со куршум испукан од двајца учесници во пукањето, а детето починало како резултат на повредите

Жртва беше и седумгодишниот Замар Џонс во Филаделфија, кој беше убиен додека играше во неговиот двор, пишува Фокс Њуз.

Ова се само некои од примерите на децата кои неодамна беа убиени во насилство во Америка, каде има се повеќе пукања и употреба на оружје. Она што тие го имаат заедничко е дека се целосно невини жртви кои ги загубија животите сво моментот на пукањето, со што ниту тие ниту нивните родители немаат што да прават.

Експлозија на насилство – жртви и невини деца


Ова лето е особено насилно во САД, според полициската статистика. Се чини дека пандемијата на корона вирус и масовните насилни протести што започнаа по убиството на Џорџ Флојд не беа доволни за Америка, но и децата и тинејџерите станаа жртви .

Според полицијата во Њујорк, шест деца под 17 години се убиени од почетокот на годинава, додека во градот се регистрирани дури 237 убиства, далеку повеќе од 181 во истиот период минатата година.

„Зголемувањето на бројот на убиства на деца што го гледаме е тесно поврзано со зголемувањето на бројот на оружјето на улиците. „Дури и оние што учествуваат во престрелките стануваат помлади, тие не се премногу добри со оружјето, а со тоа и големиот број жртви се зголемува“, рече Ричард Розенфелд, професор по криминологија на Универзитетот во Мисури.

Степенот до кој експлодираа насилството и криминалот на улиците на американските градови, исто така, покажуваат и податоците дека 777 пукања биле снимени во Њујорк до крајот на јули.