Дел од историјата е на продажба: Каубојскиот град понуден за 7,5 милиони долари (ФОТО)

јуни 30, 20201min
17969491845ef9dae2112c7355563385_w640

Љубителите на Дивиот Запад сега можат да поседуваат парче од американската историја со купување цел стар град, во Нов Зеланд.

Mellonsfolly Ranch, кој се наоѓа на Северниот остров на Нов Зеланд – се продава за 7,5 милиони долари, заедно со 10 тематски згради и компанијата „Manuka hani“.

Дозволата за градба беше дадена во 2006 година од каубојскиот ентузијаст Џон Бедони, како почит на пограничниот град Вајоминг, САД, од 1860-тите.

Во него има „автентичен и лиценциран салон“, судница која е исто така и кино, канцеларија на шерифот и салон за билијард, според списокот на Меѓународниот недвижен имот „ Sotheby’s International Realty“.

Исто така, има три куќи – главната резиденција плус две куќи за изнајмување – во кои можат да се сместат најмногу 22 лица.

Се наоѓа на околу шестчасовно возење од Окленд и е достапно со хеликоптер. Градот моментно функционира како хотел. Исто така, тој претставува и други деловни можности.

Овој ранч произведува мед кој има уникатен вкус. Можни се бројни активности, како што се риболов, лов, пливање и разни други спортови.

Нов Зеланд е во центарот на вниманието заради успехот во борбата против Ковид-19. Дури и пред тоа, Нов Зеланд долго време беше пожелно место заради завидливиот квалитет на живот.