дома Свет ХИТ! Хрватка на само 27 години е на Форбсовата листа ТОП 30!

ХИТ! Хрватка на само 27 години е на Форбсовата листа ТОП 30!

Лана Згомбиќ (27) за само шест години се пробила во индустријата на видео игри на светско ниво како врвна продуцентка. Живее и работи во Лондон, а почетоците на оваа кариера ги бележи уште од основно училиште.

До сега продуцирала седум големи игри, а во моментот работи на играта Surgeon Simulator 2, продолжение на успешната игра од 2013 година која ја купиле повеќе од 5 милиони луѓе.

“Видео индустријата е многу млада бидејќи видео игрите постојат околу 50 години. Се уште сме во развој и можеме да промениме многу и да одлучиме каква индустрија сакаме да бидеме. Во моментот сме попрофитабилни од Холивуд и заработуваме околу 125 милијарди долари годишно, на глобално ниво. Мене ми се исполни сонот да го работам она што го сакам, бидејќи не само што придонесувам активно за видео игрите, туку сум и менторка на младите луѓе кои немаат искуство или само што влегуваат во светот на видео игрите”, изјавила таа.

Лана има многу планови, а во иднина се гледа на водечка позиција како продуцентка во некое поголемо студио, или пак сопственичка на свое студио.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Најдобрите свекрви се родени во овие три знаци

  Семејниот мир е камен-темелник на добриот брак, па затоа е важно добро да се согласувате со родителите на вашиот партнер. Лошите односи меѓу снаата...

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА! Навивачите сакаа да ги ЛИНЧУВААТ своите играчи: Ги бркаа околу стадионот!

Германскиот великан Шалке испадна од Бундеслигата по 30 години. Очајната сезона на славниот клуб од Гелзекирхен беше крунисана со пораз од Арминија во Билефелд со...

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...

Слични вести

ЗАВРШИ НАЈСКАПИОТ РАЗВОД ВО ИСТОРИЈАТА: Поранешната сопруга на рускиот олигарх кој заговарал со нивниот син, доби НЕВИДЕНА сума!!!

Денеска поранешната сопруга на рускиот олигарх добила дури 453 милиони фунти (504 милиони евра) во најскапата тужба за развод. Судската битка се вртеше околу цело...

ХАОС ВО ГЕРМАНИЈА! Навивачите сакаа да ги ЛИНЧУВААТ своите играчи: Ги бркаа околу стадионот!

Германскиот великан Шалке испадна од Бундеслигата по 30 години. Очајната сезона на славниот клуб од Гелзекирхен беше крунисана со пораз од Арминија во Билефелд со...

Кејт Мидлтон во шопинг со децата! Продавачи во шок: Принцот Џорџ и принцезата Шарлот, како возрасни, сами бираа и си платија од своите џебови

По погребот на принцот Филип, кралското семејство се свртува кон нивните секојдневни обврски. Па сега, децата на принцот Вилијам и војвотката од Кембриџ се враќаат...

ЛОЦИРАНА ИСЧЕЗНАТАТА ПОДМОРНИЦА: Авиони откриле дамка од нафтата на местото каде ѝ се губи трагата (ВИДЕО)

Авиони кои трагаат по исчезната подморница во Индонезија открија дамка од нафта на местото каде се верува дека исчезна. Армијата испрати два брода со сонар...

ЛУЃЕТО ШОКИРАНИ ОД ТОА ШТО ГО ВИДЕЛЕ: Гол маж во Берлин бркал дива свиња на плажа затоа што му ја украла торбата со скапоцености!

Во Берлин, се случил помал инцидент во место за излети на нудисти, кога дива свиња со две младенчиња украла најлонска кеса во која имало...