ЌЕ СИ ИГРАТЕ ЛИ ПАК РЕВОЛУЦИЈА: НИКОГАШ ПОВЕЌЕ! Шокантна снимка на уапсени и понижени млади луѓе во Белорусија за време на демонстрациите! ЕВЕ ШТО МОРАЛЕ ДА НАПРАВАТ (ВИДЕО)

август 13, 20201min
363976_blrs_f

Протестите во Белорусија продолжија во средата вечер, четврта вечер по изборите на кои победи претседателот Александар Лукашенко, кои демонстрантите и опозицијата со право ги сметаат за лажирани.

Самото Министерство за внатрешни работи призна дека полицијата во градот Брест, покрај вообичаените солзавец, гумени куршуми и шок-гранати, пукала и кон демонстрантите кои ги нападнале со метални шипки, додавајќи дека во пукањето е ранет еден демонстрант.

Исто така, Министерството вчера објави дека 6.000 демонстранти се уапсени во трите вечери на протестите. Утрово, сепак, беше објавено дека уште 700 демонстранти се уапсени во текот на ноќта, со што вкупниот број достигна скоро 7.000 – во земја со помалку од 10 милиони луѓе.

Сега белоруската телевизија објави видео од некои уапсени демонстранти, од кои некои се крвави и со други видливи повреди. Полициските службеници ги прашуваат пред камера дали сè уште сакаат револуција.

Видеото, кое исто така го објави аналитичарот Алекс Кокчаров на Twitter, прикажува младите мажи и жени со лисици на рацете, прво свртени кон ѕидот, а потоа кон камерата.

  • Во Белорусија, државните телевизии ги прикажуваат очигледно застрашуваните уапсени демонстранти. Тие веројатно биле претепани пред јавното ветување дека нема повторно да учествуваат во протести против Лукашенко. Ова се случува во Европа 2020 година. Едноставно е страшно, напиша Кокчаров во видеото.

Видеото беше објавено и на Twitter, од страна на Илија Лозовски, новинар со независниот проект за организиран криминал и корупција.

  • Ова е апсолутно гротескно. Белоруската телевизија покажува очигледно исплашени, повредени млади луѓе. Дали сè уште ќе правиме револуција? го прашува испитувачот чиј глас е маскиран. Никогаш повеќе, одговараат тие, напиша Лозовски.

Најмалку две лица се убиени во протести досега – еден 25-годишен демонстрант во затвор во средата, потврден од белоруските власти, а друго кое починало од експлозија на шок гранати, при што полицијата тврди дека уредот експлодирал во неговата рака.

Сепак, мајката на починатиот млад човек изјави за американскиот портал Радио Слободна Европа дека нејзиниот син има проблеми со срцето, и дека полицијата го претепала. Тој не учествувал во протестите, но бил уапсен на улица додека одел да ја посети девојката, додаде таа.