дома Свет КОЈ ЈА ПРЕЛЕЖАЛ КОРОНАТА Е ВО ГОЛЕМА ОПАСНА: Алармантно ново откритие, вирусот...

КОЈ ЈА ПРЕЛЕЖАЛ КОРОНАТА Е ВО ГОЛЕМА ОПАСНА: Алармантно ново откритие, вирусот предизвикува неизлечива болест

Поединци кои се заразиле со корона вирусот веднаш по инфекцијата, развиле симптоми кои загрижуваат …

Три различни научни студии ширум светот дојдоа до ист заклучок – лица кои се заразиле со корона вирус наскоро по инфекцијата развиле симптоми на Паркинсонова болест!

Случај во Израел

Неодамнешното истражување на израелски научници, објавено од престижното медицинско списание „Lanset“, потсетува дека одамна е познато дека Паркинсоновата болест или паркинсонизмот може да се развијат по инфекции со вируси како што се грип А, вирус Епштајн-Бар (причина за инфективна мононуклеоза или „болест на бакнеж“) , варичела зостер (причина за сипаници и херпес зостер), вирус на хепатит Ц, ХИВ, вирус на јапонски енцефалитис или вирус на Западен Нил, но од оваа година и по инфекција со COVID-19.

 • Пријавуваме пациент (45) со веројатна Паркинсонова болест, кој беше дијагностициран по тешка инфекција со акутен респираторен синдром коронавирус 2 (SARS-CoV-2)“, се вели во заедничката студија на тим научници од медицинскиот центар „Share Zedek“ во Ерусалим и компанијата „Sentojin“, глобален лидер во раната дијагноза на пациенти со ретки болести.

Во извештајот се објаснува дека по враќањето од Соединетите држави на 17 март, пациентот бил хоспитализиран во болница во Израел поради сува кашлица и болки во мускулите, а PCR тестот веднаш утврдил дека е позитивен на корона вирус. Иако страдал од хипертензија и астма, пациентот не развил сериозна слика поради короната, немал треска, не примал системски лекови или кислород. Три дена подоцна, тој беше ставен во изолација, а контролните тестови за ковид, извршени на 25 и 30 март, биле негативни.

 • Меѓутоа, во периодот на изолација од три недели, неговиот ракопис се смени, тој имаше потешкотии во зборувањето, пишувашето пораки на неговиот мобилен телефон, забележа чувство на трепет во десната рака. Кога се врати дома, тој ги имаше овие симптоми и на крајот беше примен во Одделот за неврологија на Медицинскиот центар „Share Zedek“ „Share Zedek“ приближно два месеци откако тој бил позитивен на тестот за SARS-CoV-2, се вели во студијата, додавајќи дека ПЕТ-скенирањето покажало мозочни промени карактеристични за Паркинсонова болест, а на пациентот му бил дијагностициран паркинсонизам.

Случај во Бразил

 • Нашиот пациент немаше семејна историја на Паркинсонова болест. Сепак, не можеме да исклучиме интеракција помеѓу други, поретки мутации и SARS-CoV-2, изјавија научниците.

Претходно, Универзитетската болница во Бразил објави студија за жена (35) која имала лесна инфекција со корона вирусот, но 10 дена откако се опорави од него не можеше да ја движи десната рака, движењата на телото се забавиле, а одењето и тонот на гласот станале пониски.

 • Нашиот пациент има акинетички крут паркинсонизам. Бидејќи пациентот беше невролошки нормален пред коронарната инфекција, заклучивме дека инфекцијата е одговорна за паркинсонизам. Колегите исто така идентификуваа друг случај на паркинсонизам поврзан со COVID-19, се вели во бразилската студија.

Случај во Шпанија

Исто така, Американската академија за неврологија објави статија од тимот на Универзитетската болница „12 Октомври“ во Мадрид за претходно здрав пациент (58) на кој му беше дијагностициран асиметричен хипокинетичен крут синдром, односно паркинсонизам, по сериозна коронарна инфекција.

 • Оваа студија на случај обезбедува клинички докази дека SARS-CoV-2 може да пристапи до централниот нервен систем, да влијае на структурата на средниот мозок и да предизвика невролошки симптоми, се вели во студијата.

За жал, вирусот ќе предизвика и Алцхајмерова болест

Специјалистот по неврологија, д-р Горица Ѓокиќ, вели дека има сè повеќе докази во светот за невролошки компликации предизвикани од COVID-19, кои биле откриени кај дури 36 проценти од пациентите кои имале корона.

 • Од првичните благи симптоми како што се: главоболка, вртоглавица, болки во мускулите, замор, недостаток на мирис и вкус, до сериозни и опасни по живот компликации: мозочни удари, акутна тешка демиелинизирачка полиневропатија и акутен органски делириум. Посебна категорија на компликации е меналитисот, енцефалопатии (хеморагични, некротизирачки) кои многу често влијаат на мозочното стебло и базалните ганглии и како последица на тоа се појавуваат клинички слични слични на Паркинсонова болест “, наведува д-р Đокиќ и додава:
 • Времето ќе покаже дека, за жал, ќе се појават и клинички слики на постковидна деменција со клинички состојби слични на Алцхајмеровата деменција, подвлекува лекарот.

ШТО Е ПАРКИНСОВА БОЛЕСТ

 • болест на нарушување на движењето
 • нарушувања се јавуваат како резултат на намалување на лачењето на хемиската супстанца допамин
 • сè уште не е позната причината за клетките што произведуваат допамин
 • поради хемиски дефицит во делот од мозокот кој ги контролира доброволните движења, се јавуваат неволни движења

ГЛАВНИ СИМПТОМИ НА БОЛЕСТА

 • тресење на екстремитетите
 • вкочанетост на мускулите на рацете, нозете и вратот
 • забавување на движењето

ШТО СЕ ПРЕДИЗВИКУВА КОРОНАТА

 • оштетување на белите дробови
 • оштетување на срцевиот мускул
 • оштетување на бубрезите
 • оштетување на нервниот систем
 • делува на системот за коагулација
 • може да доведе до откажување на црниот дроб и откажување на бубрезите
 • се појавува фреквенцијата на тромби во централниот нервен систем и бубрезите
 • појава на тромбоза, што може да доведе до мозочен инфаркт
- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Првиот трејлер од филмот за Дејвид Боуви (ВИДЕО)

Почетокот на кариерата на Дејвид Боуви е во фокусот на новиот биографски филм наречен „Stardust“. Славниот музичар го толкува Џони Флин, а во филмот играат...

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Слични вести

Претседателски избори во Америка 2020: Како Трамп го смени светот

Од лажни вести до тоа како остатокот од светот ги перцепира Соединетите држави - еве анализа на глобалното влијание на Трамп. Претседателот на Соединетите Американски...

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...