дома Свет Коронавирусот и новата нормалност: Дали епидемијата ќе нè научи подобро да патуваме...

Коронавирусот и новата нормалност: Дали епидемијата ќе нè научи подобро да патуваме низ целиот свет

Бидејќи патувањата за одмор масовно се откажуваат, глобалната пандемија може да ни даде шанса да научиме како да патуваме малку поодговорно, помагајќи им на локалната економија и животната околината. 

 Кога Арнакулук Клеист и соопшти на својата ќерка дека нивниот одмор е откажан заради вирусот на корона, таа беше многу несреќна. Клеист се едно од безброј семејства кои мораа да го реорганизираат одморот среде пандемија. „Оваа година требаше да биде година за големи планови и патувања – скијање во Франција во април и посета на сестра ми во Америка на лето но се пропадна. 

Во меѓувреме милиони луѓе кои живеат од туризам имаат поголем проблем, како да преживеат. Се предвидува оваа година да има 850 милиони туристи помалку на меѓународно ниво. Загубите глобално се поценуваат на 910 милијарди долари. Со карантините за странските посетители домашните дестинации се чинат се попривлечни.

Арнакулук и нејзиното момче отидоа на кратко патување на фарма за овци во јужниот дел на Гренланд пред неколку години. Тие решија да ги одведат децата таму во јули, наместо на меѓународните патувања што претходно ги планираа. „Начинот на живот таму е многу различен од нашиот во Нуук, одлично место да го поминете летото таму“, вели таа. „Дефинитивно размислувавме да ги однесеме децата таму еден ден. Сега кога ја имаме оваа ситуација овде, мислевме дека е крајно време тоа да го сториме “. 

Фамилијата Арнакулук

Ниту едно од нивните деца сè уште не било на фарма, но двете постари деца на нејзиното момче подобро го разбираат концептот. Д-р Хејли Стаунтон, блогер за патувања и предавач за управување со туризмот во високото образование во Велика Британија, смета дека луѓето сега се повеќе склони кон руралните средини „затоа што тие биле во затворен простор и почнале повеќе да ги ценат отворените простори во природата.

Но, постои една препрека за зголемениот број луѓе што истражуваат домашни рурални области. “Во земји како САД и Австралија, која е огромна и има најразлични дестинации и атракции, поттикнувањето на луѓето да одат на домашни патувања веројатно не е голема работа “, вели таа. „Но, во помалите земји како Велика Британија, луѓето ќе наидат на голем број дестинациите на кои не се навикнати. Земете го, на пример, Чедар Џорџ на југот на Англија, тие имаат туристи секоја година, но не до оваа мерка. Сите патишта се заглавени од автомобили, тие немаат капацитет да се справат со тоа “. 

„Кога станува збор за патување, имате два табора“, вели Ноел Салазар, советник на УНВТО и професор по антропологија на католичкиот универзитет во Левен, Белгија. “Имате луѓе кои се надеваат дека сето ова ќе заврши наскоро и дека ќе можеме да се вратиме на стариот начин. Имате луѓе кои ова го гледаат како можност за размислување и промени.”

Истражете повеќе: Што ако ја промениме целата идеја за патување? – вели Дајанита Синг, уметник и фотограф во близина на Делхи, која често патувала по работа и за одмор до појавата на пандемијата. „Да речеме дека сакам да ја поминам следната недела во Венеција и знам дека не можам да одам таму, но можам да направам свој фестивал во Венеција дома со сите филмови, фото албуми и музика.“

„Пополнете се со искуството на тоа место. Направете што е можно повеќе истражувања. Можеби нема да можете да одите сега, но кога конечно ќе стигнете таму, ќе бидете многу повеќе информирани за местото за време на вашиот престој.”

Џастин Френсис, извршен директор на Риспонсибл Травел во Велика Британија, се согласува дека нашите патувања започнуваат дома.” Иако списокот на десетте најпопуларни дестинации на советникот за патувања е корисен, можете едноставно да го проширите со вашето истражување “, вели тој. 

„Ќе откриете други автентични искуства и работи што се тесно поврзани со локалните заедници, по што ќе се чувствувате добро затоа што ќе имате искуство и ќе знаете дека вашите пари одат во локални ресторани, локални водичи, локални хотели и локални занаетчиски продавници“. Да се ​​осигураме дека нашите пари одат кај локалното население е навистина важно; туризмот станува поодржлив кога финансиски ги поддржуваме локалните заедници “. 

Д-р Хејли Стајнтон вели дека би можеле да излеземе од изолацијата посигурни во организирањето на нашите патувања без помош. „Луѓето веќе некое време се досадуваат со традиционалните зделки за пакети, така што алтернативниот туризам е во пораст“, ​​вели таа. „Овие типови туризам само ќе дојдат до израз“. „За време на изолацијата, луѓето се навикнаа на технологијата. Луѓето се склони да прават истражувања за себе, да ги резервираат елементите на одморот одделно. Планиме однапред. Со очекуваната рецесија и заканата од невработеност, луѓето кои се соочуваат со финансиска неизвесност нема да имаат приоритет да планираат одмор. 

Кавери Намбисан е доктор во локална заедница во Карнатака, југозападна Индија. Луѓето кои доаѓаат на нејзината клиника најчесто немаат пари за патување. „Тие имаат само доволно врзат крај со крај“, вели таа. „На пример, една жена која доаѓа во мојата куќа да ми помогне да чистам двапати неделно работи многу напорно. И дадов пари за да ја охрабрам да направи нешто убаво за себе. Таа само отиде во локалниот храм “. 

Ноел Салазар се плаши дека нееднаквостите што постоеле пред пандемијата сега ќе станат уште поизразени. „Ако видите дека луѓето со најмногу ресурси, секако, прво ќе одат на патувања, а оние кои веќе имаат проблеми да одат на одмор и да го одведат семејството во ресторан, ќе имаат уште поголеми потешкотии.“

Празните аеродроми за време на пандемијата

Џастин Франсис вели дека ова е чекор наназад. се однесува на „демократизација на патувањето“. Тој верува дека нерамнотежата помеѓу оние кои можат да си дозволат да патуваат и оние кои не можат треба да се решава. Неговата компанија дава еден процент од заработката за да финансира дневни патувања за млади и деца ширум светот кои не можат да си го дозволат тоа. „Мислам дека една од пофасцинантните работи за Ковид е промовирање на духот на заедницата кај луѓето, запознавање на луѓето малку подобро и помагање едни на други каде и да е можно“, вели тој.

Владите и воведуваат мерки за да им помогнат на земјите да се справат со економските последици и да ги поддржуваат вработените и сопствениците на компании. Во Јапонија, владата започнува кампања и понуда за попуст за да ги охрабри домашните патувања, додека во Грција, таму каде што туризмот е главниот извор на приход, властите воведоа голем број даночни олеснувања како мерка за поддршка на секторот. Многу региони им се отвораат и на странските посетители и се надеваат дека резервациите ќе започнат да се множат. 

 Д-р Хејли Стајнтон вели дека е оптимист.” Луѓето гледаат животни кои се враќаат во одредени области во кои не биле подолго време. Загадувањето е намалено, па одржливоста исто така многу повеќе е во умот на луѓето, како од туристичка гледна точка, така и од гледна точка на туристичките организации и другите актери “. Што се однесува до ќерката на Арнакулук, тоа ќе биде првпат да го види животот на фарма за овци. „За неа е тешко воопшто да се замисли за фарма за овци, но мислам дека штом таа е таму, ќе се забавува. 

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Грција во напад на коментаторот на МТВ Тони Стојановски

Државната новинска агенција на Грција (АНА-МПА) објави реакција во која остро протестира на начинот на кој новинарите на МТВ, Тони Стојановски и Горан Милковски,...

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Главоболка, воспалено грло и течење на носот се едни од најчесто пријавените симптоми на индискиот сој коронавирус во Велика Британија, пишува BBC. Според истражувањето на...

Во Скопје повторно само еден примен пациент во ковид-центрите

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 30 лица сомнителни и...

ПАЃА СВЕТСКИОТ РЕКОРД! Повеќе од 50.000 навивачи на ракометен натпревар!

Европското првенство во ракомет во 2024 година ќе се одржи во Германија. ЕХФ и ДХБ открија одредени детали поврзани со турнирот. Потврдено е дека ќе биде...

Слични вести

Три и пол години затвор за актерката Стојановска, а нејзиниот партнер е осуден на седум години

Актерката Силвија Стојановска и нејзиниот партнер Воислав Будисавјевиќ, денеска во Кривичниот суд беа прогласени за виновни по обвинението за транспорт на 700 килограми кокаин...

Кои се симптомите на индискиот сој на коронавирус?

Главоболка, воспалено грло и течење на носот се едни од најчесто пријавените симптоми на индискиот сој коронавирус во Велика Британија, пишува BBC. Според истражувањето на...

Во Скопје повторно само еден примен пациент во ковид-центрите

Во изминатите 24 часа во ковид центрите во Скопје има хоспитализирано еден нов пациент поради компликации од корона вирусот. Вкупно 30 лица сомнителни и...

ПАЃА СВЕТСКИОТ РЕКОРД! Повеќе од 50.000 навивачи на ракометен натпревар!

Европското првенство во ракомет во 2024 година ќе се одржи во Германија. ЕХФ и ДХБ открија одредени детали поврзани со турнирот. Потврдено е дека ќе биде...

Д-р Николов: Наместо ветеното покачување на платата, здравствените работници ќе добијат „бонус“ од само 5 проценти

Деновиве излезе вистината на виделина. Здравствените работници наместо ветеното реално покачување на платата, ќе добијат, бонус од 5 проценти, нагласувам 5%, вели доктор Игор...