Меркел се обиде да го омекне Трамп со милијарда евра но не успеа

септември 16, 20201min
љ

Германската влада понуди една милијарда евра за изградба на два терминали за природен гас со цел да се избегнат американски санкции поради гасоводот „Северен поток II“, со кој редовно се испорачува гас од Русија до Германија, објави во средата германскиот весник „Дие Цајт“.

Германскиот министер Олаф Шолц даде таков предлог во писмото од 7 септември, пред Вашингтон да воведе санкции за компаниите вклучени во изградбата на тој гасовод под Балтичко Море. Така, нејзината конструкција е де факто замрзната, пишува германскиот неделник.

Претставник од германското Министерство за финансии рече дека не може да коментира извештаи за одделни медиуми.

Соединетите држави и многу европски земји силно се спротивставуваат на гасоводот, тврдејќи дека тоа ќе ја зголеми зависноста на Европа од рускиот гас и ќе ги лиши транзитните земји како Полска и Украина од влијанието врз Русија.

Од друга страна, САД се богати со енергија, благодарение на силно растечкото производство на гас и сакаат да го зголемат својот извоз, вклучително и во Германија, чија моќна индустрија е во голема мера зависна од увозот.

Германските министри, вклучително и Шолц, изјавија дека токму тоа е мотивот зад спротивставувањето на САД за изградбата на гасоводот.

Во писмото до американскиот министер за финансии Стивен Мнухин, до кое „Ди Цајт“ имаше пристап, Шолц вети дека ќе обезбеди милијарда евра буџетски пари за изградба на терминалот за ЛНГ, доколку Вашингтон ги повлече санкциите за компаниите.