дома Свет NOVAVAХ: Ефективноста на нашата вакцина против коронавирус е 90 ПРОЦЕНТИ!

NOVAVAХ: Ефективноста на нашата вакцина против коронавирус е 90 ПРОЦЕНТИ!

Американскиот производител на вакцини Novavax денес објави дека според последните студии, ефикасноста на нивната вакцина против коронавирусот што предизвикува COVID-19 е дури 90 проценти.

Иако големата побарувачка за вакцини во САД драматично опадна, побарувачката за вакцини ширум светот е сè уште критична, а вакцината Novavax, лесна за чување и транспорт, се очекува да игра важна улога во зголемувањето на залихите на вакцини ширум светот.

  • Многу вакцини ќе одат во земји со ниски и средни примања, рече извршниот директор Стенли Ерк, додавајќи дека Novavax досега беше многу успешна во различни земји со луѓе од сите возрасти и дека нема извештаи за невообичаени згрутчување на крвта и слични проблеми.

Студијата на Novavax опфати 30.000 лица постари од 18 години, од кои две третини примиле две дози на вакцина, а една третина лажна инјекција.

77 случаи на COVID-19 се пријавени кај вакцинирани лица и 14 кај вакцинирани со лажна инјекција, во кои инфекцијата била во многу посилна форма.
Несаканите ефекти главно биле болка на местото на примената вакцина.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Полицијата осомничи четворица за дел од пожарите во земјава

Полициски службеници го лишиле од слобода лицето Л.А. од Република Албанија поради основано сомнение дека подметнал пожар над гостиварско Пожаране. Како што информираат од МВР,...

Алармантна ситуацијата со пожарите, Владата ќе одлучува за прогласување кризна состојба

Пожарите не стивнуваат.  Според последните податоци што ги соопшти вчера директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, во земјава се активни 10 пожари, а најсериозна е...

5 НАЈГОЛЕМИ БАНКРОТИ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ: Имаа милиони, а потоа СЕ исчезна!

Некои луѓе знаат како да заработат пари, а некои се расипници, верувале или не, славните личности не се разликуваат. Овие луѓе имаа неверојатна кариера...

Симптомите на корона веќе не се исти: Еве како да го препознаете делта сојот

Минатата 2020та година, сувата кашлица и треска беа јасни симптоми на ковид-19. Ако се појават главоболки и болки во екстремитетите, тогаш тоа беше јасен...

Слични вести

Полицијата осомничи четворица за дел од пожарите во земјава

Полициски службеници го лишиле од слобода лицето Л.А. од Република Албанија поради основано сомнение дека подметнал пожар над гостиварско Пожаране. Како што информираат од МВР,...

Алармантна ситуацијата со пожарите, Владата ќе одлучува за прогласување кризна состојба

Пожарите не стивнуваат.  Според последните податоци што ги соопшти вчера директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, во земјава се активни 10 пожари, а најсериозна е...

5 НАЈГОЛЕМИ БАНКРОТИ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ: Имаа милиони, а потоа СЕ исчезна!

Некои луѓе знаат како да заработат пари, а некои се расипници, верувале или не, славните личности не се разликуваат. Овие луѓе имаа неверојатна кариера...

Симптомите на корона веќе не се исти: Еве како да го препознаете делта сојот

Минатата 2020та година, сувата кашлица и треска беа јасни симптоми на ковид-19. Ако се појават главоболки и болки во екстремитетите, тогаш тоа беше јасен...

МАЈКА ОБЈАВИЛА ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НЕЈЗИНАТА ЌЕРКА: На Мили и истуриле ДРОГА во пијалокот, изгледа ОПСЕДНАТО и ЗАМРЗНАТО! (ФОТО / ВИДЕО)

Неколку минути откако го пробала пијалокот што и го понудил непознат маж, таа почнала да се чувствува лошо - наскоро не можела да оди...