Папата му оддаде почит на свештеникот убиен од ментално болен имигрант, Салвини бара „одмазда“

септември 16, 20201min
ц

Салвини, лидер на антиимигрантската партија и поранешен министер за правда кој му противречи на папата кога станува збор за имиграцијата, го спомна убиениот свештеник на митинг во средата и рече дека „пасторот бил убиен од имигрант кој требало да биде протеран“ и дека тоа е нешто што бара “ одмазда “.

Папата Франциско во средата му оддаде почит на италијанскиот свештеник убиен од ментално болен имигрант, додека Матео Салвини, крајно десничарски политичар, повика на „одмазда“.

Таткото Роберто Малгесини (51), кој се грижеше за имигранти и сиромашни во северниот град Комо, беше пронајден избоден во вторникот наутро во близина на неговата резиденција.

Еден туниски имигрант, за кој полицијата тврди дека е психички болен, подоцна им се предаде на властите.

Папата Франциско во општата аудиенција рече дека Малгесини бил убиен од „сиромашна личност на која и помогнал, лице кое е ментално болно“.

Говорејќи за убиениот свештеник, тие му оддадоа почит на неговото „мачеништво и милосрдие кон сиромашните и сите свештеници, монахињи и лаици кои работат со луѓе кои биле отфрлени од општеството“.

Никола Франтојани од италијанската левица го обвини дека користел убиство на свештеник за „да пушти нов отров во жилите на италијанското општество“.