Поради тврдењето дека Короната настанала во лабораторија, научник од Кина експресно суспендиран!

септември 17, 20201min
2326479_2323595-screenshot1-edit_ls

Твитер ја суспендираше сметката на кинески виролог кој јавно тврдеше дека КОВИД-19 е развиен во лабораторија во Вухан.

Сметката на Ли-Менг Јан беше повлечена во вторникот, откако таа ја обвини Кина за намерно производство и ослободување на КОВИД-19.
Сметката на Твитер остана неактивна во средата, а пораката на страницата сега гласи: „Сметката е суспендирана. Твитер ги суспендира сметките што ги кршат правилата на Твитер. ‘
Твитер не коментираше за суспендирање на сметката.
Гигантот на социјалните мрежи започна да објавува предупредувачки пораки на твитови во мај, кои содржат контроверзни тврдења за коронавирусот.
Не е јасно дали имало еден посебен твит од Јан што ја нарушил политиката на Твитер.
Во интервју за Fox News , Јан тврди дека била суспендирана затоа што „не сакаат луѓето да ја знаат оваа вистина“.

Јан, поранешен истражувач на школата за јавно здравје во Хонг Конг, рече дека КОВИД-19 е „создаден од човек“, а „не од природата“.

„Имам докази кои покажуваат зошто можам да го сторам тоа, што направија, како (го сторија тоа)“, рече таа за Фокс.

„Научниот свет исто така молчи … работи заедно со Кинеската комунистичка партија, тие не сакаат луѓето да ја знаат нејзината вистина. Затоа сум суспендирана, потисната, јас сум мета за која Кинеската комунистичка партија сака да исчезне. ‘

По емитувањето на сегментот, Фокс Њуз исто така го обвини Фејсбук за цензура откако рече дека им е забрането да го споделуваат сегментот интервјуа на платформата за социјални медиуми.

Видео од сегментот на интервју објавено на шоу-страницата Такер Карлсон сега доаѓа со предупредување кое гласи: „Лажни информации. Овој пост ги повторува информациите за COVID-19 за кои независните проверувачи на факти велат дека не се точни. ‘

Тврдењата на Јан се контрадикторни со д-р Ентони Фаучи, директор на Националниот институт за алергија и заразни болести, кој претходно оспори дека вирусот е направен во лабораторија.

Јан, која тврди дека избегала во Соединетите држави во април, вели дека работела на Факултетот за јавно здравје во Хонг Конг – референтна лабораторија за Светската здравствена организација – пред да биде прекината откако се обиде да ги предупреди луѓето за пренесување на вирусот на луѓето во декември.

Лабораторијата негираше дека Јан некогаш „спровела какво било истражување за пренесување од човек на човек“ и рече дека нејзините тврдења „немаат научна основа“.