дома Свет Светот на богатите се тресе: Имињата на сите луѓе што патувале со...

Светот на богатите се тресе: Имињата на сите луѓе што патувале со авионот на Епштајн ќе бидат објавени

Податоците за летовите на авионот на Џефри Епштајн, вклучително и „Лолита експрес“, ќе бидат изнесени на суд, што предизвика страв кај богатите и славните кои се дружеа и одеа на забави со овој осуден педофил, кој минатата година изврши самоубиство во затвор.

Јавниот обвинител на Девствените острови, каде милијардерот имал вила и извршил бројни злосторства под сомнение, бара да поднесе документи за тоа кои биле патниците на неговиот авион.

Податоците се однесуваат на неговите четири хеликоптери и три авиони во периодот од 1998 година до самоубиството на Епштајн во 2019 година.

Обвинителот Денис Џорџ поднесе тужба, повикувајќи се на 22 точки, вклучувајќи трговија со луѓе, силување, злоупотреба на деца, занемарување, присилна работа и проституција, пишува „Дејли меил“.


Џорџ, исто така, бара да види какви било „поплаки или извештаи за потенцијално сомнително однесување“, како и личните белешки на пилотот. Потребни се имиња и детали за сите што работеле за пилотите, комуницирале со Епштајн и патниците кои патувале со него.

Пилотот Дејвид Роџерс претходно откри информација од 2009 година која покажала дека британскиот принц Ендру, Бил Клинтон, Кевин Спејси и Наоми Кембел биле меѓу оние кои патувале со неговиот авион. Сепак, ова не тврди дека тие биле свесни за злосторствата за кои бил обвинет Епштајн.

Според некои извори, ова предизвикало вистинска паника кај богатите и славните, а адвокатите на жртвите наведуваат дека објавените извештаи не вклучуваат податоци од летовите на пилотот Лери Високи, кој летал со Епштајн повеќе од 25 години.

Да потсетиме, Епштајн (66) изврши самоубиство во затворска ќелија во август минатата година, откако беше обвинет за трговија со малолетници. Минатиот месец, Вирџинија Жофре, една од неговите жртви, изјави дека принцот Ендру бил редовен гостин на Епштајн, и дека тој дури играше „игра со погодување“ со Гислан Максвел, поранешната девојка на Епштајн, стара колку и Вирџинија.

Максвел исто така е во притвор и му се суди за обвинение за мито на малолетници.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

МОНТАЖНАТА БОЛНИЦА СЕ НАПОЛНИ, БОЛНИ СО КОВИД ЌЕ СЕ ПРИМААТ НА КОЖНА КЛИНИКА И НЕВРОЛОГИЈА

Монтажната болница до Инфективната клиника е скоро полна со болни, па сега новите пациенти ќе се примаат на Клиниката за неврологија и Кожна клиника,...

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Слични вести

Претседателски избори во Америка 2020: Како Трамп го смени светот

Од лажни вести до тоа како остатокот од светот ги перцепира Соединетите држави - еве анализа на глобалното влијание на Трамп. Претседателот на Соединетите Американски...

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...