дома Свет СЗО КОНЕЧНО ПРОГОВОРИ ЗА РУСКАТА ВАКЦИНА И ОТКРИ ШОК-ДЕТАЛ: Целиот свет е...

СЗО КОНЕЧНО ПРОГОВОРИ ЗА РУСКАТА ВАКЦИНА И ОТКРИ ШОК-ДЕТАЛ: Целиот свет е на нозе поради ова!

Шефот на Европското регионално биро на Светската здравствена организација, Ханс Клуге, им се заблагодари на волонтерите кои учествуваа во тестирањето на руската вакцина против COVID-19 „Спутник V“ и изрази уверување дека третата фаза на тестирање ќе биде позитивна.

  • Русија ја започна третата фаза на тестирање на оваа вакцина, кога безбедноста и ефективноста на вакцината се тестира на многу голема група луѓе. Би сакал да им се заблагодарам на сите волонтери кои учествуваат во тестирањето на оваа вакцина во третата фаза – им рече тој на новинарите во Клуга на крајот од состанокот со раководството на Фотосанитарниот надзорен сервис на „Rospotrebnadzora“.

Тој додаде дека постои договор меѓу СЗО и Министерството за здравство на Русија, според кој организацијата внимателно ќе ги проучува истражувањето на третата фаза, кога тие ќе бидат добиени.

  • Сепак, апсолутно сум сигурен дека овие резултати ќе бидат позитивни, бидејќи соработувам со Русија многу години и знам дека Русија има многу богата историја во производството на вакцини, нејзино производство, имунизација – заклучи Клуге.

Првата вакцина против вирусот корона е регистрирана во Русија во август, беше тестирана на волонтери во текот на јуни и јули, а првата серија на вакцината беше издадена за цивилен сообраќај минатата недела.

Претходно, заменик-градоначалникот на Москва, Анастасија Ракова, објави дека на 9 септември започнала доброволната вакцинација против вирусот корона во руската престолнина како дел од фазата на пост-регистрација (трета) на тестирање на руската вакцина.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Пановски: Ако не се преземат мерки, до крајот на годината ќе има 10.000 починати од коронавирус

Докторот Никола Пановски во вечерашното гостување во емисијата „Само вистина“ на Канал 5, изјави дека во Македонија до месец декември би имале околу 10.000...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Слични вести

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...

Апacиев: Бугapи ли ќe нe пишeтe мaмy ви иб*м пpeдавничко и одpoдено

На лидерот на Левица и пратник во македонското Собрание му пукна филмот откако реномираниот бриселски „Политико“ објави дека е постигнат компромис помеѓу Македонија и...

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...