Трамп жестоко го предизвикуваше и исмејуваше Бајден: Америка не се сеќава на вакви навреди

август 13, 20201min
tramp-bajden-2048x2048

Претседателот на САД, Доналд Трамп, денеска објави на својот профил на Twitter и на Facebook страницата уште едно во низата видеа кои се комбинација на предизборни видеа и исмејувачки мемиња упатени до неговиот противник Џо Бајден и другите политички противници. Ова е уште побизарно од вообичаеното.

Во анимираното видео кое изгледа како да е направено со 30 години стара технологија, прво гледаме воз кој оди по шините. Возот има напишано „КАГ 2020“ на вагоните, што е кратенка за слоганот на Трамп „Keep America Great /Чувајте ја Америка голема“ и натпис „Trump Pence“.

После тоа, го гледаме Џо Бајден како шета на иста линија со помало возило, т.е. рачно придвижувано железничко возило, додека во исто време слушаме во аудио-снимката еден бизарен монолог на Бајден за неговото искуство од младоста кога бил спасувач во јавни базени.

Во тој монолог, кој стана еден вид меме во последните месеци, Бајден, меѓу другото, вели: „Сакам кога децата ми скокаат во скут“.

Исто така, на инвалидската количка под натписот „Претседател Бајден“ има натпис „Вашата коса мириса одлично“, што е алузија за бројните случаи кога Бајден би влегол во личниот простор на жените и девојчињата на јавни настапи, им ја мирисал косата, ги галел, ги држел за рацете, рамената и грбот, им делел бакнежи, шепотел во ушите или на друг начин им покажувал нежност. Некои од нив подоцна изјавија дека ваквите допири се несоодветни и дека се чувствуваат непријатно поради тоа, па затоа Бајден неизмерно се извини, ветувајќи дека ќе внимаваме да не го нарушува личниот простор во иднина.

Бизарното видео на Трамп, направено од обожавател на Трамп и креатор на мемиња под „уметничкото“ име „Something Wicked“, е прегледано над 6 милиони пати на Twitter.