дома Свет Вака изгледа растението со кое се обидоа да го отрујат Трамп! Бидете...

Вака изгледа растението со кое се обидоа да го отрујат Трамп! Бидете сигурни дека го имате во дворот!

Трамп не е првата личност што се обиделе да ја убијат на овој начин. Во Лондон во 1978 година, Георги Иванов Марков, бугарски писател, дисидентен интелектуалец и новинар, беше отруен на овој начин.

Пакет кој содржел отровно рицинусово масло наменето за Доналд Трамп, кој бил испратен пред неколку дена, бил пресретнат пред да стигне до просторијата за пошти на Белата куќа, со што се спречило убиството на американскиот претседател. Да не беше, светот денес ќе изгледаше поинаку.

Она што малкумина го знаат е дека тие се обидоа да го отрујат Трамп со растението рицинус, што е специфично за тропските и суптропските региони, но може да се најде и во нашата област. Експертите често изјавуваат дека нема противотров за рицин. Боно умира. Кога ќе се случи смртта, тешко е да се докаже нејзиното присуство во телото. Експертите забележуваат дека овој отров е двојно посилен од отровот на кобра.


Трамп не е првата личност што се обиделе да ја убијат на овој начин. Во Лондон во 1978 година, Георги Иванов Марков, бугарски писател, дисидентен интелектуалец и новинар, беше отруен на овој начин.

Марков беше убиен на 7 септември 1978 година. Додека стоеше на автобуската постојка на мостот Ватерло, почувствува болка во левата нога, силна како да е каснат од инсект. Кога се свртел, видел човек кој наводно го испуштил чадорот. Непознат човек зел чадор од земјата и заминал. Три дена подоцна Марков почина. Иако дошол во болница со симптоми на грип, тој во тоа време веќе знаел дека е отруен и им рекол на лекарите дека во тоа учествува КГБ. За време на обдукцијата, во неговата нога е пронајдена топка со отров.

Иако рицинусовото масло е едно од најопасните растенија во светот, оние кои користат рицинусово масло не треба да се грижат бидејќи ова масло се загрева долго време во процесот на производство и целото рицинусово масло е уништено.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Толку УСПЕШНА и толку сама: Нема ЖЕНА ЗМЕЈ, тоа е бајка, а ОВА е РЕАЛНОСТ

Образовани, успешни, храбри, самосвесни, непоколебливи, енергични ... Такви се и во бизнисот, но и на многу полиња од животот. Тоа се силни и доминантни...

Актерка зад решетки за мито и корупција

Ѕвездата на ситкомот „Фул Хаус“, актерката Лори Лофлин, отиде на издржување затворска казна од два месеци, поради нелегален обид да ги запише своите ќерки...

ЕКСКЛУЗИВНО!Овде утре ќе биде погребан Амфилохије!

Влегуваме во криптата на Соборниот храм во Подгорица, каде почива Митрополитот Црногорско- приморски! Тука, во криптата на Соборниот храм во Подгорица, ќе почиваат остатоците на...

Никој не може со Трамп: Ова се најбогатите и најсиромашните американски претседатели

За да откриете кој поранешен претседател на САД може да му парира на Доналд Трамп во богатство, ќе треба да се вратите далеку во...

Слични вести

Чекор понатаму во дизајнот: Екран што се преклопува на три дела

Со своите флексибилни телефони, јужнокорејската компанија покажа во која насока може да се движи дизајнот на мобилните телефони. По првиот модел Galaxy Fold, Z...

Актерка зад решетки за мито и корупција

Ѕвездата на ситкомот „Фул Хаус“, актерката Лори Лофлин, отиде на издржување затворска казна од два месеци, поради нелегален обид да ги запише своите ќерки...

ЕКСКЛУЗИВНО!Овде утре ќе биде погребан Амфилохије!

Влегуваме во криптата на Соборниот храм во Подгорица, каде почива Митрополитот Црногорско- приморски! Тука, во криптата на Соборниот храм во Подгорица, ќе почиваат остатоците на...

Никој не може со Трамп: Ова се најбогатите и најсиромашните американски претседатели

За да откриете кој поранешен претседател на САД може да му парира на Доналд Трамп во богатство, ќе треба да се вратите далеку во...

СТИГНУВА АВИОН ОД ДРУГА ПЛАНЕТА: Пацификот наскоро ќе добие нов „господар на небото“

Договорот за авионот вреди неверојатни 40 милијарди долари. Јапонија го именуваше Mitsubishi Heavy Industries (MHI) како главен снабдувач за развој на неговиот борбен авион од...