дома Свет Во пад законот од повеќе децении: Емиратите го кршат најголемото табу во...

Во пад законот од повеќе децении: Емиратите го кршат најголемото табу во историјата!

Абу Даби, конзервативната престолнина на Обединетите Арапски Емирати, го укинува својот систем на лиценци за набавка на алкохол, бидејќи Дубаи постојано ги опушташе своите регулативи за да ги поттикне продажбите и туризмот среде сегашната пандемија на коронавирус.

Одделот за култура и туризам на Емирати ги објави новите регулативи во циркуларната белешка од минатата недела, адресирана до дистрибутерите и продавниците за алкохол, но освен тоа не ја објавија понатаму таа одлука.

Претходно, поединците мораа да имаат дозвола да купуваат, транспортираат или чуваат алкохол во нивниот дом. Со новите регулативи се чини дека се утврдува старосна граница од 21 година и се бара од клиентите да консумираат пијалоци во приватни домови или на други места каде што е дозволено, како што се баровите.


„Ние сакаме да објавиме укинување на лиценците за алкохол за поединци“, се вели во циркуларот.

Абу Даби, како и другиот голем град на Емиратот Дубаи, има барови и хотели и други места каде што служат клиенти без да проверат дали имаат дозвола или прашања за религијата. Но, Абу Даби одамна е поконзервативен од Дубаи.

Елиминирање на лиценците значи и декриминализирање на поседувањето алкохол, иако Емиратите имаат строга политика што не толерира возење во пијана состојба или пијанство пред јавноста.

Alkohol, koktel, piće. žurka, proslava
- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Филипче руши рекорди: 935 новозаболени од коронавирус, 421 во Скопје

935 новозаразени од коронавирус денес во Македонија. И денес црна статистика во нашата држава, 935 новозаразени, а речиси половина се од Скопје. Венко Филипче руши рекорди...

Жена која била мажена 10 пати: Нема да застанам додека не го пронајдам вистинскиот

56-годишна жена, која моментално размислува за развод од својот 10-ти сопруг, вели дека не планира да престане да се мажи додека не го најде...

Животниот пат на најмистериозната жена на светот! Еве како Меланија Трамп стана прва дама на Америка, а беше непозната девојка од Словенија!

Сигурно се прашувате како Меланија Трамп од непозната девојка од мала Словенија премина во модел, а потоа и во првата дама на Америка, најголемата...

Ќе ви внесе страв во коските: Ако сте љубител на хорор, мора да го посетите ова МЕСТО (ФОТО)

Дали како дете,  ви се допаѓаа приказни за застрашувачки и прогонувани места? Имаше нешто посебно во сето ова, и иако многу се плашевме, не можевме...

Слични вести

Славниот актер кој страда од сериозно заболување покажа како изгледа болничкото лекување

Актерот Џеф Бриџис неодамна на социјалните мрежи откри дека му бил дијагностициран лимфом и дека се пријавува од болницата. "Сакам да им се заблагодарам...

Жена која била мажена 10 пати: Нема да застанам додека не го пронајдам вистинскиот

56-годишна жена, која моментално размислува за развод од својот 10-ти сопруг, вели дека не планира да престане да се мажи додека не го најде...

Животниот пат на најмистериозната жена на светот! Еве како Меланија Трамп стана прва дама на Америка, а беше непозната девојка од Словенија!

Сигурно се прашувате како Меланија Трамп од непозната девојка од мала Словенија премина во модел, а потоа и во првата дама на Америка, најголемата...

Ќе ви внесе страв во коските: Ако сте љубител на хорор, мора да го посетите ова МЕСТО (ФОТО)

Дали како дете,  ви се допаѓаа приказни за застрашувачки и прогонувани места? Имаше нешто посебно во сето ова, и иако многу се плашевме, не можевме...

Откриено е што го олеснува влегувањето на вирусот во човечките клетки. И тогаш, за само неколку часа, ги достигнува вените во мозокот

Преку протеинот невропилин-1, новиот коронавирус успешно влегува во човечката клетка и продира во телото, успешно напаѓајќи толку многу различни ткива и системи во човечкото...