дома Свет ЖЕНАТА НЕ ЗНАЕЛА СО КОГО ЖИВЕЕ: Се претставил како професионален лекар,...

ЖЕНАТА НЕ ЗНАЕЛА СО КОГО ЖИВЕЕ: Се претставил како професионален лекар, а по проверка на полицијата сфатила дека го измислил целиот свој живот

На само 23-годишна возраст, овој лекар веќе работел во 16 приватни болници, водел неколку медицински кампови и волонтирал заедно со бенгалската полиција и локалните работници за време на пандемијата. Или воопшто не.

Ова звучи како завидно резиме за секој доктор, а особено за оној што го напуштил училиштето во петто одделение и немал медицинско образование.

Верагандам Теја од индиската држава Западен Бенгал работел како лекар повеќе од четири години пред да биде разоткриен.

Сè започнало кога неговата втора сопруга го пријавила во полиција за ментално и физичко вознемирување.

Потребно е само малку „копање“ и полицијата откри мрежа на лаги што траеја десет години, лажни дипломи и уверенија, како и неколку негови псевдоними. Нивниот заклучок беше дека кариерата и скоро целиот живот на Теја, всушност, биле измислица.


Во 2016 година, кратко по почетокот на неговата медицинска кариера, полицијата го фати како се претставува како полицаец, а тој исто така користеше службени возила, тврдејќи дека е син на висок полицаец, но во тој случај успеа да се ослободи од обвиненијата.

Оттогаш работи како лекар во неколку реномирани специјални болници, а бидејќи ги имаше основните медицински вештини што ги научи за време на стажирањето, никој не се сомневаше во него.

Се испостави дека неговите достигнувања не биле ни приближно толку импресивни како што сугерираше неговата биографија. Го напуштил училиштето во петто одделение и побегнал од дома во 2005 година, патувал во разни големи градови, продавајќи флаширана вода и грицки во возовите.

Така се сретна со д-р Пурушотами Реди, која му обезбеди работа.

Потоа дозна за социјалните и финансиските придобивки од медицинската професија и реши да ги доживее од прва рака. Д-р Реди, која му понуди засолниште и финансиска поддршка на Теја откако слушна дека е сираче, исто така му помогна да добие возачка дозвола и документ за гласање, како и други важни документи.

Lekar, doktor, pregled, bolest, bolnica

Амбициозниот тинејџер подоцна го позајми презимето на лекарот и работеше на добивање на секакви лажни сертификати и дипломи со цел измамата да биде што поубедлива. Тој ги користел сертификатите што ги фалсификувал за стажирање во болницата, каде ги научил основните медицински вештини што подоцна ги користел.

По стажирањето, тој отишол во Бангалор, каде извесно време работел како окружен медицински офицер. Потоа се преселил во Хајдерабад, каде работел како лекар во неколку болници.

Да не беше тужбата на неговата сопруга, која ја покрена истрагата, Теја веројатно сè уште ќе работеше како лекар.

Истражителите откриле дека Теја, иако во некои документи се вели дека тој имал само 23 години, всушност бил многу постар. Во нивниот извештај се споменува и дека за време на неговата четиригодишна медицинска кариера, тој лекувал голем број пациенти, вклучувајќи ги и оние со коронавирус.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Колку трае имунитетот на ковид-19 по инфекцијата? Многу помалку отколку што се сметаше порано, но тоа не е најлошата вест

Најновата голема студија во Велика Британија покажува дека имунитетот по КОВИД 19 исчезнува побрзо отколку што се мислеше, особено кај постарите лица, пишува Дојче...

НЕВЕРОЈАТНО ШТО УСПЕАЛ ДА БУТНЕ ВО ПЕНИСОТ, БОЛИ КОГА ЌЕ СЕ КАЖЕ! Лекарите во шок, го советувале да посети психијатар

Лекарите веруваат дека неговиот потег бара психијатриска интервенција, а причините може да бидат конфузија, алкохолизам и сексуална љубопитност. Еден 18-годишник имал метални пинцети заглавени во...

АКО ОВА ВИ СЕ СЛУЧУВА БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ: Што значи кога ти трепери очниот капак или што би рекле луѓето кога ти игра окото?

Треперот на очните капаци во медицината се нарекува блефароспазам, а кај луѓето – игрње на очите. Науката вели дека ова се случува сè почесто...

РЕДОК ФЕНОМЕН: „Сина месечина“ на небото вечерва, ќе ги гледаме боите поинаку

Небото ноќва помеѓу 31 октомври и 1 ноември ќе биде осветлено од таканаречената „сина месечина“, односно втората полна месечина во период од 30 дена. Оваа...

Слични вести

КИНЕЗИТЕ ПРЕМЕСТИЈА ЦЕЛА ЗГРАДА ОД ПЕТ КАТА! Користеле посебен метод, ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ТОА ИЗГЛЕДАЛО (ВИДЕО)

85-годишна училишна зграда беше преместена во Шангај. Кинеските инженери го користеле методот „машина за пешачење“. Проектот го водеше Лејн Вујиа, кој посочува дека се користени...

НЕВЕРОЈАТНО ШТО УСПЕАЛ ДА БУТНЕ ВО ПЕНИСОТ, БОЛИ КОГА ЌЕ СЕ КАЖЕ! Лекарите во шок, го советувале да посети психијатар

Лекарите веруваат дека неговиот потег бара психијатриска интервенција, а причините може да бидат конфузија, алкохолизам и сексуална љубопитност. Еден 18-годишник имал метални пинцети заглавени во...

АКО ОВА ВИ СЕ СЛУЧУВА БИДЕТЕ ВНИМАТЕЛНИ: Што значи кога ти трепери очниот капак или што би рекле луѓето кога ти игра окото?

Треперот на очните капаци во медицината се нарекува блефароспазам, а кај луѓето – игрње на очите. Науката вели дека ова се случува сè почесто...

РЕДОК ФЕНОМЕН: „Сина месечина“ на небото вечерва, ќе ги гледаме боите поинаку

Небото ноќва помеѓу 31 октомври и 1 ноември ќе биде осветлено од таканаречената „сина месечина“, односно втората полна месечина во период од 30 дена. Оваа...

ШОКАНТЕН ПАР: Па што ако сме ПОЛУБРАТ И ПОЛУСЕСТРА? Никогаш не знаете во кого ќе се заљубите (ВИДЕО)

Не е невообичаено двајца млади луѓе да се среќаваат преку своите родители. Ниту има ништо необично во заљубувањето. Сепак, може да се каже дека е малку...