дома Свет Жени со плочки во устата: По смртта на нивните сопрузи, ги предаваат...

Жени со плочки во устата: По смртта на нивните сопрузи, ги предаваат на следниот слободен маж! (ФОТО)

Овие жени живеат во племето Мурси. Тие се познати низ целиот свет по традицијата да носат глинени плочи во устата. Колку е поголема глинената плоча, знак дека оваа жена ќе биде достојна невеста.

Жените Мурси најчесто склучуваат договорени бракови, додека некои жени склучуваат „наследни“ бракови.

<p>Verovali ili ne, ali ovi običaji se poštuju i danas</p>

На пример, ако нејзиниот сопруг умре, сопругата „преминува“ на следниот жив и достапен роднина на нејзиниот сопруг.

Верувале или не, овие обичаи се актуелни и денес.

<p>Verovali ili ne, ali ovi običaji se poštuju i danas</p>
- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Д-р Пановски: Носење на маска на отворено нема да има ефект, само ќе ги малтретира граѓаните

Јас сум сосема разочаран и збунет, немам никакво објаснување. Гледам дека граѓаните бараат да се прскаат улиците стопати, нема вирусолог што ќе каже...

Кендра Ласт ја погоди веста дека Хамес има повреда на тестисот: Порно sвездата се огласи на Twitter

Фудбалерот на Евертон, Хамес Родригез, во моментов е на терапии за повреда на тестисот, а доби подржка и желби за поскоро опоравување од славната...

Целиот свет се бори да открие дали на фотографијата е познатата убавица: Ако е така – илјадници луѓе ќе слават

Американската ријалити sвезда Кортни Кардашијан (41) и нејзиниот поранешен партнер со кого има три деца Скот Дисик (37) моментално се наоѓаат на приватен остров,...

ОГРОМЕН КРАН ПОЧНА ДА СЕ ТРЕСЕ, ДЕЛОВИ ОД ЗГРАДА ПАЃАА НА УЛИЦА: Паника среде Менхетен (ВИДЕО)

Кран над висока зграда на Менхетен започна да се врти во четвртокот навечер од ветрот, расфрлајќи ги остатоците од зградата во изградба на улицата. Пожарникарите...

Слични вести

Арогантни близначки искористиле срцев удар за да украдат 10.000 евра од својата баба: Сега ги чека брутална казна

Клер и Луиз Смит (25) од Шкотска беа протерани од семејството поради непростлива ароганција и кражба што систематски ја вршеле со месеци. Близнаците ја изнервираа...

Кендра Ласт ја погоди веста дека Хамес има повреда на тестисот: Порно sвездата се огласи на Twitter

Фудбалерот на Евертон, Хамес Родригез, во моментов е на терапии за повреда на тестисот, а доби подржка и желби за поскоро опоравување од славната...

Целиот свет се бори да открие дали на фотографијата е познатата убавица: Ако е така – илјадници луѓе ќе слават

Американската ријалити sвезда Кортни Кардашијан (41) и нејзиниот поранешен партнер со кого има три деца Скот Дисик (37) моментално се наоѓаат на приватен остров,...

ОГРОМЕН КРАН ПОЧНА ДА СЕ ТРЕСЕ, ДЕЛОВИ ОД ЗГРАДА ПАЃАА НА УЛИЦА: Паника среде Менхетен (ВИДЕО)

Кран над висока зграда на Менхетен започна да се врти во четвртокот навечер од ветрот, расфрлајќи ги остатоците од зградата во изградба на улицата. Пожарникарите...

БОЛСОНАРО УБЕДЕН: Короната е можеби биолошко оружје, заклучување на државите е ЛУДИЛО !

Новиот вид пандемија, COVID-19 може да биде резултат на истекување на вештачки произведен вирус од воена лабораторија, рече бразилскиот претседател Жир Болсонаро за...