дома Жолта Штампа Бети Буп постоела и во реалниот живот

Бети Буп постоела и во реалниот живот

Цртаниот филм „Бети Буп“ е создаден во студиото „Flyshare“, од каде што беше лансиран на 9 август 1930 година, а Бети Буп стана позната низ целиот свет.

Сликата на тогаш највпечатливата пејачка Хелен Кејн служеше како инспирација за изгледот на Бети Буп.

Сепак, приказната за жената која служеше како инспирација за Бети Буп е во голема мера непозната. Пејачката Хелен Кејн бараше отштета бидејќи пренесувањето на нејзиниот лик ги кршеше законите за човекови права.

Во 1932 година, Кејн поднесе тужба против студиото „Max Flyshare“ и „Paramount“, во кое бараше обештетување од 250.000 американски долари. Таа сума беше побарана во име на компензација за користење на познатата фраза „буп-а-дуп“ од нејзината песна „I wanna be loved by you / Сакам да сум сакана од тебе“.

Судењето траеше две години. Хелен веруваше дека со пренесувањето на нејзиниот изглед во Бети, тие ги прекршиле законите за човекови права, па затоа хероината од цртаниот филм и претставувала „нелојална конкуренција“.

Бони По и Марги Хајнс сведочеа во корист на одбраната затоа што тие беа оние кои ги позајмија глас на оваа нацртана убавица.

Судењето наскоро се претвори во натпревар во кој „буп-а-дуп“ повеќе личеше на изговорен од провокативна хероина од цртани филмови, а најголем проблем беа стенографите кои се обидоа правилно да го снимат.

Менаџерот Луис Болтон сведочеше дека Естер Џонс, афро-американска пејачка од „Cotton Club“ во Харлем, била таа што го вметнала изразот во нејзините настапи многу пред Кејн.

Благодарение на снимката од овој клуб, докажано е дека начинот на пеење со истата фраза „буп-а-дуп“, оваа убавица со темна кожа, користена барем пред неколку години и дека Кејн веројатно ги „зела“ од неа затоа што често го посетуваше ова место.

Проблемот со докажувањето на наводите на Хелен Кејн беше дека Бети потсетува на многу пејачи и актерки од тоа време во нејзиниот фустан, шминка и „боб“ фризура.

Хелен не се предаваше и тврдеше дека не станува збор за толку непристоен изглед, колку за препознатливиот глас и звукот „буп-а-дуп“ што Бети го користела, пишува „The Vintage News“.

Судењето заврши без вистински победник. Кејн продолжи да тврди дека таа е таа која служеше како инспирација за Бети, а провокативната хероина од цртаните филмови продолжи да го изведува, сè повеќе легендарното „буп-а-дуп“ во секој цртан филм во кој се појавуваше.

Во децениите што следеа, славата на Хелен Кејн згасна и таа беше заборавена, а Бети Буп живее и денес преку познатиот стар цртан филм.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Ова го зборувам и како пациент кој лежеше на Клиника 21 ден – Филипче и Караџоски да дадат оставка

Ова го зборувам не само како пратеник, туку и како пациент кој лежеше на Клиника 21 ден, рече во вчерашното обраќање пред пратениците Антонијо Милошоски...

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Слични вести

Претседателски избори во Америка 2020: Како Трамп го смени светот

Од лажни вести до тоа како остатокот од светот ги перцепира Соединетите држави - еве анализа на глобалното влијание на Трамп. Претседателот на Соединетите Американски...

Симболична временска облека

Во повеќето случаи, водителите за временска прогноза ја одржуваат својата професионалност по начинот на облекување за време на ТВ-преносот. Сепак, големото внимание на светските медиуми...

ФИНАНСИСКА ПОЛИЦИЈА: НАД 411 ИЛЈАДИ ЕВРА ПРОНЕВЕРНИ ВО НАЦИОНАЛНАТА АГЕНЦИЈА ЗА ЕВРОПСКО ОБРАЗОВАНИЕ

Над 411 илјади евра се проценети како штета која ја направила  директорката на Националната Агенција Лидија Димова и нејзини соработници. Финансиската полиција ги стокми...

‘НАЈСРЕЌНИОТ ЧОВЕК НА СВЕТОТ’: Има дури пет жени и 24 деца, а сега им покажа на сите како изгледа животот во полигамијата

Во нивните домови има строг распоред затоа што тој мора да помине еднаква количина на време со секоја од неговите жени Животот на овој човек...

Ѕидот на надежта исполни повеќе од 5000 пораки: Трогателен доказ за тоа колку се смени нашиот живот во пандемијата; „Кога ова ќе заврши“

Желба за патување, желба повторно да се види некој близок, израз на сексуална желба, сето тоа најде место на плочите каде што секое парче...