дома Жолта Штампа БИЛ ГЕЈТС СЕ РАЗВЕДУВА ОД МЕЛИНДА ПО 27 ГОДИНИ БРАК: По многу...

БИЛ ГЕЈТС СЕ РАЗВЕДУВА ОД МЕЛИНДА ПО 27 ГОДИНИ БРАК: По многу размислување, решивме да се разделиме

Еден од најбогатите луѓе во светот, основачот на компанијата Microsoft, Бил Гејтс, објави дека се разведува од сопругата Мелинда по 27 години брак.

Во краткото соопштение, тие изјавија дека „тие веруваат дека повеќе не можат да растат заедно како двојка“.

Меѓу другото, двајцата беа ко-основачи на Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, најголемата приватна добротворна организација.

  • После многу размислување и многу работа на нашата врска, донесовме заедничка одлука за развод. Во изминатите 27 години, одгледавме три неверојатни деца и создадовме фондација која работи низ целиот свет за да им овозможи на сите луѓе да водат здрав, продуктивен живот. Продолжуваме да веруваме во оваа мисија заедно и ќе продолжиме да работиме за фондацијата, но повеќе не веруваме дека можеме да растеме како пар во следната фаза од нашите животи. Ве молиме, обезбедете простор и приватност за нашите семејства како што ја започнуваме оваа нова фаза од нашите животи“, стои во заедничката изјава на Twitter профилот на Бил Гејтс.

Богатството на Бил Гејтс на почетокот на 2021 година се проценува на околу 130 милијарди долари, но тоа не се само пари. Гејтс има навистина спектакуларни работи, па несомнено е дека овој развод ќе биде еден од оние за кои ќе се пишува и ќе се зборува, барем кога станува збор за поделба на имотот.

Четири куќи
Првата е познатата Ксанаду 2, палата која се наоѓа на брегот на езерото Вашингтон во градот Медина, каде Гејтс го поминуваat поголемиот дел од своето време. Покрај тоа, поранешниот сопственик на „Microsoft“ е сопственик на „Пасеана ранч“ во Сан Диего, комплекс во рамките на фармата за коњи лоциран во Велингтон, Флорида, како и поранешната куќа што припаѓаше на еден од најпознатите каубојци во историјата на Соединетите држави, Бафало Бил Коди во Вајоминг.
Сепак, најинтересен е секако Ксанаду, ако не поради некоја друга причина, тогаш поради просторијата што е посветена исклучиво на чоколадото.

Приватен авион
Додека тој беше првиот човек на „Microsoft“, Гејтс често одеше на патувања со приватен авион од марката „Bombardier BD-700“, во кој можат да се сместат 19 лица. Иако веќе не е шеф на компанијата, Гејтс сепак често патува, па затоа е поизвесно дека тој ќе биде сопственик на авионот.

Возен парк
Бил Гејтс има околу десетина возила, и е познат како страствен љубител на Porsche, во неговата флота има Porsche 911, Porsche 930 Turbo, Porsche 959, Porsche Taycun, Mercedes S class и 500SL, BMW 7, како и модел на Tesla X. Интересно, неговото место најде и Ford Focus.

Леонардов код
Колекцијата на научни списи, идеи и нацрти на 72 страници објавена од Леонардо да Винчи во 1510 година е една од најскапите работи што ги поседува Гејтс, бидејќи на 11 ноември 1994 година тој даде над 30 милиони долари за нив.

Скапоцени уметнички дела
Покрај тоа што Гејтс може да ги прикаже скоро сите уметнички дела на најмодерните екрани на неговата вила Ксанаду, тој е познат и како голем љубител на уметноста, па затоа има слики од уметници од различни епохи, кои се расфрлани околу неговата куќа.

Огромна домашна библиотека
Кодексот на Леонардо е само една од скапоцените книги што може да се најдат во библиотеката Бил Гејтс, која се простира на речиси 200 квадратни метри. Нивната вкупна вредност се проценува на околу 60 милиони долари.

Бројни „гаџети“
Логично, човекот чие име е синоним за развој на модерната технологија има во своја сопственост голем број импресивни електронски гаџети, меѓу кои најинтересни се големите екрани кои се расфрлани низ целата куќа.

Последен поглед на сè што е во посед на Бил и Мелинда Гејтс, ни кажува дека ги чека исклучително тежок и комплициран процес на разделување и донесување одлуки, на кои дел од тоа ќе им припаѓа на крајот на денот.

 

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Како изгледа да се биде во близина на торнадо (ВИДЕО)

Брајан Емфингер е американски фотограф кој патува низ својата земја во потрага по најдоброто место за снимање природни катастрофи. Неговото патување неодамна го донесе во...

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за...

Како изгледа да се биде во близина на торнадо (ВИДЕО)

Брајан Емфингер е американски фотограф кој патува низ својата земја во потрага по најдоброто место за снимање природни катастрофи. Неговото патување неодамна го донесе во...

СИТЕ ЈА ЗНАЕМЕ МАДОНА, И САМО ДА ВИДИТЕ КАКВА БОМБА Е КЕРЌА Ѝ: Таа провоцира со грубо провокативни фотографии, УБИВА!

Откако Лурдес Леон, ќерката на кралицата на попот Мадона и кубански фитнес тренер и актер Карлос Леон, помина поголем дел од својот живот далеку...

Слични вести

КАРДИ ИМА НОКТИ КОИ МОЖЕ ДА ПОСЛУЖАТ КАКО ЛАДНО ОРУЖЈЕ: Ова не е нормално, тие се ОСТРИ КАКО НОЖ, а пак БОЈАТА … (ФОТО)

Раперката Карди Би го остави светот со неверување и повторно се прашува. Харизмата и релаксацијата се нејзин заштитен знак, а по што сè уште е...

Мајка изградила мостови до училиштето за нејзиниот син (ВИДЕО)

Грижлива мајка во кинеската провинција Хенан потрошила повеќе од милион јуани или околу 154 000 американски долари за да изгради два метални моста за...

Како изгледа да се биде во близина на торнадо (ВИДЕО)

Брајан Емфингер е американски фотограф кој патува низ својата земја во потрага по најдоброто место за снимање природни катастрофи. Неговото патување неодамна го донесе во...

СИТЕ ЈА ЗНАЕМЕ МАДОНА, И САМО ДА ВИДИТЕ КАКВА БОМБА Е КЕРЌА Ѝ: Таа провоцира со грубо провокативни фотографии, УБИВА!

Откако Лурдес Леон, ќерката на кралицата на попот Мадона и кубански фитнес тренер и актер Карлос Леон, помина поголем дел од својот живот далеку...

НАУЧНИЦИТЕ ЗАБЕЛЕЖАЛЕ НУКЛЕАРНА АКТИВНОСТ ВО УНИШТЕНИОТ РЕАКТОР ВО ЧЕРНОБИЛ: ПРОДОЛУВА СЛЕДЕЊЕТО НА СОСТОЈБАТА

Според изјавата на управата на електраната, научниците во уништениот реактор во украинската нуклеарна централа во Чернобил, ја забележале нуклеарната активност која веднаш се стабилизирала,...