дома Жолта Штампа Ги скршил сите коски на телото: Список со најбрутални повреди на Џеки...

Ги скршил сите коски на телото: Список со најбрутални повреди на Џеки Чен, актер кој никогаш немал дублер, го оправда прекарот на неговата мајка од детството „топовско ѓуле“ (ВИДЕО)

Џеки Чен – доказ дека до највисоките sвезди се стигнува „преку трње“! Роден е на 7 април 1954 година во Хонг Конг и вчера го прослави својот 67-ми роденден, па по тој повод решивме да погледнеме наназад на некои од неговите најголеми достигнувања и, истовремено, најболните животни искуства.

Како момче, мајката Ли-Ли го нарекувала „топовско ѓуле“. Роден е со 5,5 килограми, што е крајно невообичаено за Кинезите, и наскоро почна да расте, а бил многу немирно дете, кое „се тркалалонасекаде одозгора. Неговата мајка и татко, Чарлс, патем, беа толку сиромашни што, тие скоро го продале на семејство од Велика Британија за 26 долари. Сепак, тие успеаја да преживеат и да останат семејство сè до неговата седма година, кога тој беше оставен во интернат, а семејството отиде во Австралија на работа.

Акробации, боречки вештини, основи на глума, пеење… Тој го научи сето тоа, и кога ги заработи своите први големи пари – го призна тоа еднаш во странски медиуми, го изопачило.

  • Кога ги заработив моите први поголеми пари, веднаш почнав да трошам без размислување. Проблемот беше што почнав да пијам прекумерно. Наутро, би возел пијан во градот со еден бесен автомобил, а навечер со друг. Алкохолот потоа ме претвори во силеџија. Еднаш го удирав син ми, по што тој прелета низ собата до креветот – се сети тој.

На семејството му било тешко со ова.

  • Тој беше исплашен, како и мојата сопруга, се разбира. Бев незрело дете, изневерував, се расфрлав … Славата ме понеле сериозно – откри во една пригода.
    Кога тоа помина, тој започна да живее нормално, но не се смири на работа.

Неговото мото стана „без страв, без каскадери, без еднаквост“ и не само што сруши што стигне при снимањето, туку го сруши и рекордот за најголем број повторувања на една сцена, дури 1.600 пати.

Тој исто така го сруши рекордот за најмногу задачи во филмот – тој беше сценарист, главна улога, продуцент, директор на фотографија, главен координатор, па дури и човек кој набавува и доставува храна.

Преку хитот „Rumble In The Bronx“ публиката доби можност да го запознае многу добро. Сепак, освен за неговиот голем талент, се зборуваше и за повредата што ја заработи на сетот. Тоа беше прелон на пршлен, а сцената во која тоа се случило беше прикажан на публиката на самиот крај од филмот по што малкумина останаа рамнодушни . Патем, Чен беше покриен со гипс, така што изгледа како патика, за да заврши снимањето.

За време на создавањето на класичната „Police Story“, тој леташе од висина, а на земја – ништо не го чекаше, за да го ублажи неговиот пад. Сцената е прифатена и го покажува склопчениот Џеки како станува и се движи, како ништо да не било.

Во „Drunken Master“, тој речиси го изгуби окото, кога по удар му настрада очната дупка. Исто така, во една сцена му беше изчупана веѓата, што му остави лузна.

Со текот на времето, тој „успеа“ да: ги скрши градната коска, вилицата, прстите, пршлените, колкот, да ги изгуби забите, сериозно да ги оштети тетивите на раката, да го скрши носот, да го повреди грлото толку многу што дишеше тешко, да има втор – степен на изгореници, дислокација на карлицата.… Но, една повреда можеше да го чини живот.

На снимањето на филмот од 1986 година, „Armour of God“ во Југославија, тој падна на грб и ја удри главата во карпа. Сцената била успешно снимена од прв пат, но тој не бил задоволен, па поради тоа паднал. Да не била брзата реакција на лекарот, овој филм ќе бил неговиот последен. Крвта избувнала од неговото уво, а парче коска беше заглавено во неговиот мозок.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Патиките на Кание Вест од милион долари НАЈСКАПИ НА СВЕТОТ? (ФОТО)

Првите патики на брендот Yeezy што Кание Вест некогаш ги носеше на јавно место, се продаваат за повеќе од милион долари. Поточно, станува збор за...

Патиките на Кание Вест од милион долари НАЈСКАПИ НА СВЕТОТ? (ФОТО)

Првите патики на брендот Yeezy што Кание Вест некогаш ги носеше на јавно место, се продаваат за повеќе од милион долари. Поточно, станува збор за...

Зголемување од 50-70 проценти: Дали знаете колкава е платата на астронаутите?

Платата на потенцијалните космонаути по зголемувањето ќе достигне во просек 300.000 рубли (3.935 американски долари) месечно, а искусните космонаути повеќе од 500.000 рубли (6.558...

ДЕНОТ КОГА ТАЈСОН И ШВАРЦЕНЕГЕР ИГРАА ШАХ?! Дали има поголеми легенди од нив? (ФОТО)

Мајк Тајсон неодамна го посети Арнолд Шварценегер во неговата куќа во Лос Анџелес, а двете легенди одлично се забавуваа по тој повод. Јавноста можеби не...

Слични вести

ХОРОСКОП ЗА 16 АПРИЛ: Девицата ќе има неповолен ден на работа, Лавот мора итно да се подложи на лекарски преглед, а од Бикот се...

ОВЕН РАБОТА: Постојат многу деловни обврски на кои мора да се посветите доколку сакате да направите сè во ред. Важно е да се посветите на...

Патиките на Кание Вест од милион долари НАЈСКАПИ НА СВЕТОТ? (ФОТО)

Првите патики на брендот Yeezy што Кание Вест некогаш ги носеше на јавно место, се продаваат за повеќе од милион долари. Поточно, станува збор за...

Зголемување од 50-70 проценти: Дали знаете колкава е платата на астронаутите?

Платата на потенцијалните космонаути по зголемувањето ќе достигне во просек 300.000 рубли (3.935 американски долари) месечно, а искусните космонаути повеќе од 500.000 рубли (6.558...

ДЕНОТ КОГА ТАЈСОН И ШВАРЦЕНЕГЕР ИГРАА ШАХ?! Дали има поголеми легенди од нив? (ФОТО)

Мајк Тајсон неодамна го посети Арнолд Шварценегер во неговата куќа во Лос Анџелес, а двете легенди одлично се забавуваа по тој повод. Јавноста можеби не...

УЕФА ГИ МЕНУВА ПРАВИЛАТА! Промена во вредноста на ГОЛ ВО ГОСТИ!

Европската фудбалска унија (УЕФА) ќе размисли за промена на правилата за голови во гости, објавија денес италијанските медиуми. Како што се наведува, веќе имало официјални...