дома Жолта Штампа Кралицата испрати попишувачи на Темза ! Тие мораa да го ,, пребројат"...

Кралицата испрати попишувачи на Темза ! Тие мораa да го ,, пребројат” специјалитетот на кралското семејство!

На почетокот на церемонијата ,,Вознесение на лебедите” , која датира од 12 век, надлежните службеници на британскиот двор, како и секоја година, заминаа на бреговите на реката Темза да ги пребројат лебедите на британската кралица Елизабета Втора.

Судските службеници денеска веслаа на Темза и го спроведоа годишниот попис на лебедите за прв пат во последните две години поради пандемијата на коронавирусите, пренесува Ројтерс.

„Лебедите порано беа многу важен деликатес и се служеа на банкети и празници. Секако, денес одгледувањето лебеди е важно за зачувување на видот и едукацијата “- рече Дејвид Бербер, кралски попишувач на лебедите .

Церемонијата ,,Вознесение на лебедите” беше воведена пред 800 години кога англиската круна за прв пат ја презеде сопственоста на сите лебеди во Англија.

Бербер и неговите помошници ги фаќаат лебедите, ги мерат и проверуваат дали се повредени и ги ослободуваат.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Полицијата осомничи четворица за дел од пожарите во земјава

Полициски службеници го лишиле од слобода лицето Л.А. од Република Албанија поради основано сомнение дека подметнал пожар над гостиварско Пожаране. Како што информираат од МВР,...

Полицијата осомничи четворица за дел од пожарите во земјава

Полициски службеници го лишиле од слобода лицето Л.А. од Република Албанија поради основано сомнение дека подметнал пожар над гостиварско Пожаране. Како што информираат од МВР,...

Алармантна ситуацијата со пожарите, Владата ќе одлучува за прогласување кризна состојба

Пожарите не стивнуваат.  Според последните податоци што ги соопшти вчера директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, во земјава се активни 10 пожари, а најсериозна е...

5 НАЈГОЛЕМИ БАНКРОТИ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ: Имаа милиони, а потоа СЕ исчезна!

Некои луѓе знаат како да заработат пари, а некои се расипници, верувале или не, славните личности не се разликуваат. Овие луѓе имаа неверојатна кариера...

Слични вести

Официјално – најбогатa

Богатството на пејачката Ријана се проценува на 1,7 милијарди долари, што ја прави најбогата пејачка во светот, но музиката не е примарен извор на...

Полицијата осомничи четворица за дел од пожарите во земјава

Полициски службеници го лишиле од слобода лицето Л.А. од Република Албанија поради основано сомнение дека подметнал пожар над гостиварско Пожаране. Како што информираат од МВР,...

Алармантна ситуацијата со пожарите, Владата ќе одлучува за прогласување кризна состојба

Пожарите не стивнуваат.  Според последните податоци што ги соопшти вчера директорот на ЦУК, Стојанче Ангелов, во земјава се активни 10 пожари, а најсериозна е...

5 НАЈГОЛЕМИ БАНКРОТИ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ: Имаа милиони, а потоа СЕ исчезна!

Некои луѓе знаат како да заработат пари, а некои се расипници, верувале или не, славните личности не се разликуваат. Овие луѓе имаа неверојатна кариера...

Симптомите на корона веќе не се исти: Еве како да го препознаете делта сојот

Минатата 2020та година, сувата кашлица и треска беа јасни симптоми на ковид-19. Ако се појават главоболки и болки во екстремитетите, тогаш тоа беше јасен...