дома Жолта Штампа ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се...

ОВИЕ ХОЛИВУДСКИ ФАЦИ ЈА ПРОМЕНИЛЕ РЕЛИГИЈАТА! Тие сега се православни и се крстат со три прста

Некои од најпознатите холивудски sвезди се од православна вероисповед. Додека некои се родени во православни семејства, други се преобратија во православие поради нивните партнери.

Том Хенкс се смета за познат актер, чиј татко е далечен потомок на Абрахам Линколн, а љубовта го принуди да се преобрати во православната вера. Имено, кога по втор пат се ожени со својата колешка Рита Вилсон, актерот реши да стане православен. Таткото на Рита е од Бугарија, додека нејзината мајка е гркинка, по потекло од Албанија.

  • Мислам дека православието е мое духовно наследство. Се оженив во истата црква каде што била крстена мојата сопруга и каде беа крстени нашите деца – рече Том.

Наоми Кембел, најпознатиот супермодел во светот, е родена во Англија и потекнува од Јамајка. Љубовта исто така ја натера да ја промени својата вера. Додека била во врска со рускиот тајкун Владислав Доронин, таа станала верник во Руската православна црква.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Naomi Campbell (@naomi)

Според некои извори, актерот Кристијан Бејл станал православен пред повеќе од 10 години, откако се оженил со моделот со српско потекло, Сандра Блажиќ. Странските медиуми зуеја за тоа како мајката и сестрата на Кристијан се спротивставуваа и беа против оваа врска, но актерот не се откажа од љубовта, па дури и цврсто одлучи дека неговите деца треба да го знаат и српскиот јазик.

Американската актерка Џенифер Анистон го наследи православното христијанство од нејзиниот татко Џон Анистон, кој исто така е актер. Роден е како Јанис Анастасакис на грчкиот остров Крит, а Џенифер даваше добротворни донации на црквата под покровителство на Вселенската патријаршија.

Малку е познато дека англискиот пејач ДеКим Ган, член на еден од најпопуларните бендови во светот „Depesh Mode“, се преобратил во Православието во 1999 година, кога се оженил со Џенифер, по потекло од Грција.

Риалити ѕвездата и една од најпопуларните медиумски личности во светот, Ким Кардашијан, е родена во Лос Анџелес, но има ерменско потекло, четврта генерација емигранти од Ерменија, а нејзините предци живееле на територијата што денес се наоѓа во Турција.

Американскиот актер Џон Стамос има грчко потекло, а својата религија ја наследил од неговиот татко, кој е втора генерација имигранти од Грција.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by John Stamos (@johnstamos)

Мила Јововиќ, позната холивудска актерка, е родена во Киев. Таа се преселила во САД во својата младост, но е горда на своето потекло и зборува одлично руски јазик.

  • Родена сум како православна Русинка, но одам во секоја црква каде чувствувам присуство на љубов и дух – рече актерката за својата вера.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Milla Jovovich (@millajovovich)

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

Симптомите на корона веќе не се исти: Еве како да го препознаете делта сојот

Минатата 2020та година, сувата кашлица и треска беа јасни симптоми на ковид-19. Ако се појават главоболки и болки во екстремитетите, тогаш тоа беше јасен...

МАЈКА ОБЈАВИЛА ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НЕЈЗИНАТА ЌЕРКА: На Мили и истуриле ДРОГА во пијалокот, изгледа ОПСЕДНАТО и ЗАМРЗНАТО! (ФОТО / ВИДЕО)

Неколку минути откако го пробала пијалокот што и го понудил непознат маж, таа почнала да се чувствува лошо - наскоро не можела да оди...

ДАЛИ НИ СЕ ЗАКАНУВА НОВА ПАНДЕМИЈА? Експертите веруваат дека епидемијата на корона и заклучувањето доведе до зголемување на миопија кај децата

Постојат бројни последици од пандемијата на коронавирус што не можевме да ги претпоставиме. Една од нив е влошување на видот на деца. Во текот на...

Слични вести

5 НАЈГОЛЕМИ БАНКРОТИ НА ПОЗНАТИ ЛИЧНОСТИ: Имаа милиони, а потоа СЕ исчезна!

Некои луѓе знаат како да заработат пари, а некои се расипници, верувале или не, славните личности не се разликуваат. Овие луѓе имаа неверојатна кариера...

Симптомите на корона веќе не се исти: Еве како да го препознаете делта сојот

Минатата 2020та година, сувата кашлица и треска беа јасни симптоми на ковид-19. Ако се појават главоболки и болки во екстремитетите, тогаш тоа беше јасен...

МАЈКА ОБЈАВИЛА ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО ОД НЕЈЗИНАТА ЌЕРКА: На Мили и истуриле ДРОГА во пијалокот, изгледа ОПСЕДНАТО и ЗАМРЗНАТО! (ФОТО / ВИДЕО)

Неколку минути откако го пробала пијалокот што и го понудил непознат маж, таа почнала да се чувствува лошо - наскоро не можела да оди...

ДАЛИ НИ СЕ ЗАКАНУВА НОВА ПАНДЕМИЈА? Експертите веруваат дека епидемијата на корона и заклучувањето доведе до зголемување на миопија кај децата

Постојат бројни последици од пандемијата на коронавирус што не можевме да ги претпоставиме. Една од нив е влошување на видот на деца. Во текот на...

КОПАЛ БУНАР И ПРОНАШОЛ САФИР: Најголемиот кластер сафири, вреден 100 милиони долари пронајден случајно (ВИДЕО)

Властите во Шри Ланка соопштија дека најголемиот кластер сафири во светот е пронајден во дворот на трговец со скапоцени камења - случајно во калта. Трговецот...