дома Жолта Штампа Сакаат да ги искоренат теориите на заговор: Десетици илјади видеа се отстранети

Сакаат да ги искоренат теориите на заговор: Десетици илјади видеа се отстранети

YouTube се приклучи на другите интернет-платформи и социјални мрежи во борбата против содржината поврзана со QAnon. Како што рекоа, тие ќе ги забранат сите видеа што користат теории на заговор за да го оправдаат насилството.

Една од работите за која тврди QAnon е дека американскиот претседател Доналд Трамп ќе се бори против „група елитни педофили кои ѝ се поклонуваат на сатаната“ на претстојните избори.

Како што е објавено на блогот на платформата YouTube, десетици илјади видеа и стотици канали QAnon се отстранети, а компанијата презема „уште поголеми чекори во напорите за борба против омразата и малтретирањето на јавноста“.

Тие наведоа дека најавите за омраза и малтретирање вклучуваат „содржина што некому му се заканува сугерирајќи дека е предмет на некои теории на заговор“, а новите правила стапуваат на сила веќе три години откако се појави QAnon.

Самиот Доналд Трамп го користеше својот профил на Twitter неколку пати за да ги поддржи наводите на организацијата, но неодамна запрашан за теории на заговор, тој рече само кратко дека „не знае ништо за QAnon освен дека се бори против педофилија “.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ОТКРИЕНА ШОКАНТНАТА ТАЈНА НА ЗАБОРАВЕНИТЕ ПРОСТРАНСТВА НА СОБИР! Мерењата го потврдија она за што во СССР се сомневаше, Русија го има НАЈГОЛЕМОТО ЗЛАТНО НАОЃАЛИШТЕ...

Најголемото наоѓалиште на злато во светот, Сухој Лог во Сибир, беше скоро заборавено во Русија до неодамна, а сега најголемиот екплоататор на злато во...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...

Слични вести

АКТУАЛНА закана: Дали знаете што е „долг Ковид“ и кој е под најголем ризик? Сите заболени имаат еден заеднички симптом

Претходните симптоми и староста го зголемуваат ризикот од "долг ковид 19" Секое дваесетто лице доживува симптоми на Ковид-19 најмалку осум недели, покажа новата студија од...

Девојче имало откажување на бубрезите и црниот дроб затоа што била на строга диета

Седумнаесетгодишната Медисон Фолкнер од Белфаст минатата година тежеше само 40 килограми по една година строга диета за која сама изготви план за исхрана. Се состоеше...

Познати мистерии скриени во Которскиот залив

Пред Пераст има два острови - Св.Ѓeорѓи и Пресвета Богородица на Скрпела. Во првата половина на 17 век се случиле две разорни работи: прво...

КОМПАНИЈАТА ЗА ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИД веќе заработи 900 милиони долари: Тие станаа профитабилни и остварија голем профит

Американскиот претседател Доналд Трамп, кој се зарази со ковид-19 на почетокот на октомври, доби ремодесивир за пет дена, како и други лекови. Антивирусниот ремдесивир  веќе...

Во Европа се шири нова врста на коронавирус: Научниците открија од каде потекнува и зошто се шири толку брзо

Верзијата на коронавирусот, која се шири од шпанските земјоделски работници ширум Европа од летото, сега претставува најголем дел од новите случаи на ковид-19 во...