дома Жолта Штампа Драма за името Лилибет: Хари се закани дека ќе го тужи Би-Би-Си

Драма за името Лилибет: Хари се закани дека ќе го тужи Би-Би-Си

Војводата и војвотката од Сасекс не ја прашаа кралицата за мислење пред да ја именуваат ќерка си по нејзиниот прекар Лилибет, изјави извор близок до палатата за Би-Би-Си. Портпарол на Сасекс, пак, тврди дека парот побарал дозвола од кралицата, па во изјава за „Дејли телеграф“, тој го обвини Би-Би-Си дека пласира „лаги“ против Сасекс и рече дека Би-Би-Си ќе биде тужен за клевета.

Принцот Хари му се закани на Би-Би-Си со тужба и поради оваа ситуација започна „војна“ меѓу Сасекс, Палатата и Би-Би-Си. Откако во Би-Би-Си се појавија натписи дека парот не побарал дозвола од кралицата за името, принцот се јавил во рок од 90 минути и повторно истакнал дека од кралицата побарал дозвола.

Најавата за можна правна постапка против Би-Би-Си беше проследена со внимателно формулирана изјава која покрена повеќе прашања отколку одговори дали кралицата дала дозвола или парот едноставно ја известил за своите намери.

Во соопштението се вели дека извештајот на Би-Би-Си е потполно погрешен и е напишано: „Војводата разговараше со своето семејство пред објавата, всушност неговата баба беше првата личност што ја покани. За време на разговорот, тој истакна дека се надева дека ќе можат да ѝ го дадат тоа име на нивната ќерка, во чест на кралицата. Да не го поддржеше ова, немаше да го употребиме името” – пишува „Дејли меил“.

На почетокот на оваа година, додека парот очекуваше ќерка, тие го критикуваа кралското семејство и обвинија за расизам во ексклузивното интервју со Опра Винфри.

И иако Хари зборуваше за тешкотиите меѓу него и неговиот татко, тој рече дека имал „многу добри” односи со кралицата и дека редовно разговарале преку видео повик.

За време на викендот, двојката објави дека Лилибет ,,Лили’’ Дијана Маунтбатен-Виндзор е родена во болница во Санта Барбара, Калифорнија во петокот наутро.

Името „Лилибет” е многу важно за нејзиното височество.

Прекарот настанал кога тогашната принцеза Елизабета била само мало девојче и не можела правилно да го изговори своето име.

По раѓањето на Лилибет, се претпоставуваше дека Хари и Меган прво разговарале со кралицата за избор на име.

Подоцна се појавија приказни во медиумите во кои наводните пријатели на парот сугерираат дека Хари побарал дозвола од неговата баба да ја именува својата ќерка Лилибет. „Тајмс” објави и дека Хари ја известил кралицата за името.

Извор близок до Сасекс, исто така, рекол дека Хари разговарал со кралицата пред раѓањето на неговата ќерка и дека тој сигурно го „спомнал името” – што е тврдење кое извор од Палатата сега го побива.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320FansLike

Прочитајте повеќе

ФОТОТО НА ЏЕНИФЕР ЛОПЕЗ СО ТРОЈЦА ПОЛИЦАЈЦИ СТАНА ВИРАЛНО: „Дали е дозволено вака да се слика со нив“?

Пејачката и актерка Џенифер Лопез (51) синоќа беше фотографирана со полицајци кои ја штитеа за време на снимањето на новиот спот во Мајами. Имено, за...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

Слични вести

Ширењето на делта сојот е причина за сериозна загриженост

Премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, денес оцени дека ширењето на делта сојот на вирусот корона е причина за сериозна загриженост. Се очекува британскиот премиер...

ПРОПАДНАА 1.800 PFIZER – BIONTECH ВАКЦИНИ! Неверојатна човечка грешка

Во време кога во Австрија сè уште немаат вакцини против коронавирус, поради човечка грешка, околу 1.800 дози вакцина Pfizer - BioNTech беа изгубени во...

ВИДЕО ОД ИЗВЛЕКУВАЊЕ НА ДЕЦА ОД ПОЖАР ВО СТАН НА ТРЕТ КАТ! Тројца мажи ХЕРОЈСКИ извлекоа две деца (ВИДЕО)

Ужасен пожар се случил во стан во рускиот град Кострома кога тројца успеале да спасат две деца од запален дом на третиот кат пред...

КАМЕРИТЕ СНИМИЈА СТРАШЕН МОМЕНТ НА ХИМАЛАИТЕ: Планинарите застанаа да се одморат, а потоа започна огромна лавина (ВИДЕО)

Камерите забележаа застрашувачки момент кога лавина падна од врвот на Хималаите и се упати кон логорот каде што беше сместена група планинари, во Непал. За...

ХОРОР ВО КОПЕНХАГЕН: Борба за живот на Кристијан Ериксен! Играчи на двата тима во СОЛЗИ! (ВИДЕО)

Страшни вести пристигнуваат од Копенхаген. За време на првото полувреме на натпреварот Данска-Финска во моментов се случи неверојатна трагедија. Најдобриот играч на Данска, Кристијан Ериксен, само...