дома Жолта Штампа Големите ветувања и валканите мисли на холивудските лица ги шокираа сите

Големите ветувања и валканите мисли на холивудските лица ги шокираа сите

За време на 50-тите години на минатиот век, филмските режисери почнаа да ја добиваат моќта што претходно ја имаа здруженијата на американски продуценти и дистрибутери, и многу од нив почнаа да ги прифаќаат истите модели на однесување кон актерките.

Штом актерот Роско Арбакл беше ослободен од сомнеж за силување и убиство на актерката Вирџинија Рапе во 1922 година, Вил Хејс дојде на чело на Американското здружение на производители и дистрибутери за да ја поправи сликата за Холивуд како жариште на разузданиот живот. Хејс отиде во друга крајност. Покрај воведувањето на филмска цензура, тој во 1926 година отвори дом за млади актерки финансирани од филмски студија и филмски starsвезди и во кои на почетниците им се даваше дом и храна и им се предаваше бизнис и добри манири. Така, тие добија заштита од сексуални предатори, но проблемот со уцените и сексуалното вознемирување остана.

Ширли Темпл – чудо од дете – како што ја нарекуваа девојката која започна да глуми во 1935 година и стана филмска starвезда кога имала само седум години, изјави многу подоцна дека Артур Фрид, продуцентот на МГМ, се соблекол гол пред неа кога тој имала само 12 години. Луис Б. Маер, основачот на Метро-Голдвин-Маер, беше 38 години постар од тинејџерската starвезда yуди Гарланд кога тој ја замоли да седи во неговиот скут. Младата актерка во такво опкружување наскоро започна да зема амфетамини за да го издржи денот и апчиња за спиење за да ја издржи ноќта. Мерилин Монро за Холивуд изјави дека станува збор за „преполн бордел“. Џоан Колинс, која беше предупредена од Мерилин за предаторите, рече дека се откажала од улогата на Клеопатра затоа што го одбила Бади Адлер, шефот на Fox, кој сексуално ја вознемирувал, како и 19-годишната Рита Морено.


За време на 50-тите години на минатиот век, филмските режисери почнаа да добиваат моќ, па многу од нив почнаа да ги прифаќаат истите модели на однесување кон актерките. Типи Хедрен, главната актерка во филмот „Птици“, во своите мемоари напишала дека Хичкок всушност ја претворил во жртва – тој се фрлил кон неа, ја допрел, а потоа ја казнил на снимањето затоа што му се спротивставила. Но, јавноста најмногу се сеќава на двата екстремни случаи кои го скандализираа целиот свет. Тоа се познатите режисери Вуди Ален и Роман Полански.

Тој беше суден со децении за силување на 13-годишната Саманта Janeејн Гејли, а денес Саманта Гајмер. Беше 10 март 1977 година, кога со дозвола на нејзината мајка ја зеде со себе 13-годишната Саманта за да биде нејзин модел за фотосесија во списанието Вог Полански Бидејќи девојчето било малолетно, тој добил дозвола на нејзината мајка да ја одведе во вилата на Jackек Николсон. Куќата беше празна, а 25 години подоцна Саманта раскажа што се случува.

– Прво ме фотографираше како пие шампањ, а како што одминуваше пукањето, видов дека нема да заврши сè само фотографирање. Бев дете и не знаев како да излезам. Полански и ја дал на девојчето тогаш многу популарната дрога Кваалудес, а потоа ја намамил во џакузи и таму имал сексуални односи. Тој е обвинет за дрогирање и содомија со малолетничка. Тој ја призна врската, но тврди дека не ја присилувал на ништо и дека му изгледала „доста искусна“. Тој помина 42 дена во затвор на психијатриски преглед, а потоа беше ослободен и го искористи тоа за да избега во Европа. И денес тој е бегалец од законот во Соединетите држави.

Малку се скандалите што го потресоа филмскиот свет и американската јавност исто како оној со режисерот Вуди Ален и неговата сегашна сопруга, наскоро Ји, 37 години помлада. Тоа беше причината за разводот со Миа Фароу, со која имаше 12 години и со која имаше две посвоено и едно биолошко дете. Аферата беше уште пошокантна бидејќи наскоро Ји беше исто така едно од вкупно 15-те посвоени деца на Миа. Скандалот беше откриен во август 1992 година и неповратно го наруши угледот на еден од највлијателните режисери на 20 век. Валканиот алишта што се собрал во нивниот дом со години бил размрдан пред јавноста по судското рочиште во кое Миа го тужеше Ален за сексуално вознемирување и злоставување на нивните деца. Ова го потврди посвоениот Дилан Фароу.

– Додека лежеше со мене во кревет, ќе ми шепотеше да бидам добра девојка и тоа ќе биде нашата тајна. Ми вети дека ќе ме одведе во Париз и дека ќе бидам aвезда во неговите филмови – сведочеше денес 35-годишниот Дилан.

Психијатрискиот тим што ја прегледал заклучил дека не била малтретирана, но дека Ален се однесувала кон Дилан „крајно несоодветно“.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Научниците открија дека коронавирусот мутирал, нов вид сега се шири низ цела Европа

ВЕРЗИЈА на коронавирусот, која потекнува од шпански земјоделски работници, брзо се шири низ голем дел од Европа од летото и сега претставува најголем број...

Најстариот пингвин на светот влезе во Гинисовата книга на рекорди: Олде наполни 41 година

Пингвинка по име Олде од зоолошката градина во градот Одензе во Данска влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот пингвин во светот откако...

Фрлал пари од облакодери кон минувачите и предизвикал колапс на сообраќајот

Еден човек е уапсен во Кина откако фрлил банкноти од 30-ти кат, и со тоа предизвикал колапс во сообраќајот. Полицијата во Чонгкинг, во југозападна Кина,...

Зошто пилот и копилот никогаш не јадат иста храна?

Иако оваа пракса не е пропишана со закон, по правило, таа е усвоена од самите авиокомпании со цел подобро да ги заштитат своите патници. Безбедноста...

Слични вести

Откриено е што го олеснува влегувањето на вирусот во човечките клетки. И тогаш, за само неколку часа, ги достигнува вените во мозокот

Преку протеинот невропилин-1, новиот коронавирус успешно влегува во човечката клетка и продира во телото, успешно напаѓајќи толку многу различни ткива и системи во човечкото...

Најстариот пингвин на светот влезе во Гинисовата книга на рекорди: Олде наполни 41 година

Пингвинка по име Олде од зоолошката градина во градот Одензе во Данска влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот пингвин во светот откако...

Фрлал пари од облакодери кон минувачите и предизвикал колапс на сообраќајот

Еден човек е уапсен во Кина откако фрлил банкноти од 30-ти кат, и со тоа предизвикал колапс во сообраќајот. Полицијата во Чонгкинг, во југозападна Кина,...

Зошто пилот и копилот никогаш не јадат иста храна?

Иако оваа пракса не е пропишана со закон, по правило, таа е усвоена од самите авиокомпании со цел подобро да ги заштитат своите патници. Безбедноста...

Тајна љубов во логорот на смртта: Неверојатната животна приказна на уметникот за тетовирање во Аушвиц

  Лале Соколов е човек кој живее со голема тајна повеќе од 50 години. Поради работата што ја завршил и местото каде што го сторил тоа,...