дома Жолта Штампа Клуни повеќе не е британски пратеник поради кршење на меѓународното право.

Клуни повеќе не е британски пратеник поради кршење на меѓународното право.

Адвокатката Амал Клуни поднесе оставка од функцијата специјална претставничка на Велика Британија за слобода на медиумите, протестирајќи против намерата на Лондон да го прекрши меѓународното право со поништување на дел од договорот за излегување од ЕУ. Премиерот Борис Џонсон вели дека законот е неопходен за да се спречат „апсурдните“ закани од Брисел. Британската влада минатата недела го претстави предлог-законот со кој, како што признава, ќе ги прекрши своите меѓународни правни обврски и ќе поништи делови од договорот за Брегзит што го потпиша пред да ја напушти ЕУ во јануари. Премиерот Борис Џонсон рече дека законот е неопходен за да се спречат „апсурдните“ закани од Брисел, но предизвика серија оставки и закана од пратениците, што сепак беше олеснето по постигнувањето компромис.

„Жално е што Велика Британија зборува за кршење на меѓународен договор потпишан од премиерот пред помалку од една година“, напиша Клуни, кој е во брак со актерот Џорџ Клуни, во писмото до министерот за надворешни работи Доминик Рааб. „Ова ќе ги охрабри автократските режими кои го кршат меѓународното право со разорни последици за целиот свет“, додаде таа.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

ГОРАТ УЛИЦИТЕ НА БАРСЕЛОНА: Летаат камења, работат пендраци! Жесток судир меѓу полицијата и демонстрантите против мерките за корона! (ВИДЕО, ФОТО)

Демонстрантите кои се противат на ограничувачките мерки за сузбивање на пандемијата на вирусот корона во Шпанија, денеска се судрија со полицијата на улиците на...

Актерка зад решетки за мито и корупција

Ѕвездата на ситкомот „Фул Хаус“, актерката Лори Лофлин, отиде на издржување затворска казна од два месеци, поради нелегален обид да ги запише своите ќерки...

ЕКСКЛУЗИВНО!Овде утре ќе биде погребан Амфилохије!

Влегуваме во криптата на Соборниот храм во Подгорица, каде почива Митрополитот Црногорско- приморски! Тука, во криптата на Соборниот храм во Подгорица, ќе почиваат остатоците на...

Никој не може со Трамп: Ова се најбогатите и најсиромашните американски претседатели

За да откриете кој поранешен претседател на САД може да му парира на Доналд Трамп во богатство, ќе треба да се вратите далеку во...

Слични вести

Чекор понатаму во дизајнот: Екран што се преклопува на три дела

Со своите флексибилни телефони, јужнокорејската компанија покажа во која насока може да се движи дизајнот на мобилните телефони. По првиот модел Galaxy Fold, Z...

Актерка зад решетки за мито и корупција

Ѕвездата на ситкомот „Фул Хаус“, актерката Лори Лофлин, отиде на издржување затворска казна од два месеци, поради нелегален обид да ги запише своите ќерки...

ЕКСКЛУЗИВНО!Овде утре ќе биде погребан Амфилохије!

Влегуваме во криптата на Соборниот храм во Подгорица, каде почива Митрополитот Црногорско- приморски! Тука, во криптата на Соборниот храм во Подгорица, ќе почиваат остатоците на...

Никој не може со Трамп: Ова се најбогатите и најсиромашните американски претседатели

За да откриете кој поранешен претседател на САД може да му парира на Доналд Трамп во богатство, ќе треба да се вратите далеку во...

СТИГНУВА АВИОН ОД ДРУГА ПЛАНЕТА: Пацификот наскоро ќе добие нов „господар на небото“

Договорот за авионот вреди неверојатни 40 милијарди долари. Јапонија го именуваше Mitsubishi Heavy Industries (MHI) како главен снабдувач за развој на неговиот борбен авион од...