Ме турна и ми нареди да молчам! Уцените ја тресат холивудската филмска индустрија: АКТЕРИ ВО КАНЏИТЕ НА МОЌНИКОТ

септември 16, 20202min
2325667_123123132132_ls

Бројни актерки се кренаа против славниот продуцент и извршен директор Харви Вајнстин, отворено признавајќи дека тој интимно ги уценувал, па дури и ги уценувал за улогата.

  • Тој ме турна и ми нареди да молчам. Ги соблече панталоните и гаќите за да може да биде задоволен. Заврши брзо и беше одвратно, призна новинарката на локалната телевизија во Њујорк, Лорен Сиван.

Во исто време, актерката Ешли Џад откри дека неговото однесување е јавна тајна во Холивуд за која зборуваат жените со години. Но, ова сигурно не е прв и тешко дека ќе биде последен случај на интимно вознемирување и уцена во шоу-бизнисот.

Актерот Ерол Флин две години беше во љубовна врска со Беверли Адланд, која ја започнаа кога таа имаше 15 години. Во моментот на аферата, Флин веќе беше обвинет, но не беше прогласен за виновен, за два случаи на силување на малолетници во 1942 година.

  • Тој беше премногу силен за мене. Јас плачев. Во еден момент тој ми го скина фустанот. Потоа ме одведе во друга соба, а јас сè уште плачев. „Што ќе каже мајка ми“ ми минуваше низ главата? нивни познаник, признавајќи дека завршила во врска со него од страв.

Мерилин Монро беше добро запознаена со перверзните и изнудувачите во филмската индустрија. Во своите мемоари „My Story“ таа напиша:

  • Ги запознав сите. Сите тие беа лажговци и ништожници. Самите беа злобни и расипани, но беа толку блиску до филм колку што можеа да се доближат. Така, јас седев со нив, слушајќи ги нивните лаги и неморални понуди. Во нивните очи вие можевте да го види Холивуд, преполн бордел, весело друштво кое паѓа во сечии кревети.