дома Жолта Штампа Силовател со детско лице и насмевка поминал неказнето: Жестоките оргии ја довеле...

Силовател со детско лице и насмевка поминал неказнето: Жестоките оргии ја довеле до смрт младата актерка!!!

Кога пред три години се отвори темата за сексуална злоупотреба на актерки во Холивуд, многумина мавнаа со рацете и рекоа дека тоа не е ништо ново и дека тоа се случува уште од кога постојат филмот и индустријата. Тоа беше јавна тајна, којашто молчејќи беше одобрувана еден цел век, сè додека sвездите како Шарлиз Терон, Рис Витерспун, Џејн Фонда не ги раскажаа своите приказни…

Истакнатиот американски лингвист и колумнист, Бен Зимер веднаш напиша статија во списанието „Атлантик“ во која потсети на метонимот „casting couch“ – кауч за кастинг, кој се користи во секојдневниот говор во Америка веќе сто години. Мебел што некогаш се наоѓаше во секоја канцеларија, прво кај бродвејските продуценти, а подоцна и кај холивудски, стана синоним за изопачена шоу-деловна политика на моќни мажи кои уценувале млади актерки со сексуални услуги, во замена за улоги во претстави и филмови. Сè започна на Бродвеј во канцеларијата на Ли Шуберт. Најстариот од тројцата браќа кои ја основаа познатата театарска област во Њујорк имаше елегантно опремена канцеларија за доведување на веќе етаблирани актерски sвезди, а соседната, спартански украсена просторија, во која имаше само кауч, беше резервирана за изборите на млади актерки на коишто тој им ја одредуваше судбината.

А, нивната судбина зависела само од тоа дали ќе спијат со него. Ова го опиша Фостер Хирш во книгата „Момците од Сиракуза: Театарската империја на Шубертс“.

– Ако не спиете со нив, не ја добивте улогата. Шубертс водеа бордел, а не театарска продукција. Нека ме тужат, но така е – изјави танчерката Агнес де Мил многу години подоцна. Кога започна филмската индустрија, овој „деловен модел“ само се пресели од исток кон западниот брег – во Холивуд. Првиот скандал кој стигна до јавноста датира од 1921 година, а главен актер беше тогаш познатиот режисер, сценарист и актер на немиот филм Роско Арбакл. Поради својата дебелина, тој беше наречен Fatty Arbuckle и беше навистина голема ѕвезда. Се до 5 септември 1921 година, тој ден тој одлучи да направи пауза од напорното снимање, а претходниот ден му се случи необична несреќа.

Тој го однел својот луксузен автомобил Pierce – Arrow до сервисот и по грешка седнал на ткаенината што сервисерите ја оставиле на седиштето. Таа беше натопена во киселина што му ги прободе пантолоните до задникот и се здоби со изгореници од втор степен. Возеше до Сан Франциско со двајца пријатели – Лоуел Шерман и Фред Фишбек. Во хотелот Св. Франсис изнајми три апартмани. Број 1219 за него и Фишбек, број 1221 за Шерман и 1220 за развратна забава. Неколку жени беа поканети во станот, вклучувајќи ја и актерката, тогаш 26-годишната Вирџинија Рапе. Следниот ден, тие повикале хотелски лекар за да ја прегледаат затоа што нејзиното здравје било многу лошо. Лекарот заклучил дека тоа е само последица од опивање и и дал морфиум – тогаш многу популарен лек за сите болести. Бидејќи нејзината состојба не се подобри дури и по два дена, тие ја однеле во болница, каде на крајот починала.

Скандалот најпрво се обидоа да го прикријат со запишување во картонот дека боледува од хроничен цистит и дека алкохолот само ја влошил болеста. На крајот на краиштата, таа веќе имаше репутација на девојка која сакаше забави и да се опива, па се шушкаше дека веќе имала неколку абортуси. Но, болничката евиденција го потврди спротивното – таа никогаш порано не била бремена или абортирала. И тогаш нејзината колешка, Бамбина Мод Делмонт изјави дека таа ноќ Вирџинија била силувана од Арбакл. Полицијата во записот запишала дека таа починала од воспаление на перитонеумот поради пукнат мочниот меур, што се случило поради силување и тешкото тело на Арбакл. Арбакл беше уапсен и започна долгогодишно судење, кое беше обновено трипати поради спротивставени сведоштва. Некои тврдеа дека колешката од Вирџинија, Бамбина Мод Делмонт, само сакаше да извлече пари во замена за молчење, други тврдат дека Арбакл е најдобриот човек на светот кој не би згазил ниту на мравка.

Челниците на студиото Arbuckle’s Paramount сфатија дека осудата на ѕвездата ќе ги натера да изгубат многу пари, па затоа им наредија на сите актери да го бранат својот колега во јавноста. Така, Чарли Чаплин изјавил дека е „сигурен дека Роско нема никаква врска со силувањето затоа што тој не бил таков човек“. Покрај него стоеше друга холивудска sвезда – Бастер Китон. По третото рочиште, Арбакл беше ослободен од обвинението, сите 12 судии и поротници му се извинија и гордо се фотографираа со него. Сепак, кариерата на Арбакл беше завршена. Тој мораше да го смени името и подоцна работеше како режисер под псевдонимот Вилијам Гудрич.

- Реклама -

Социјални мрежи

5,320фановиLike

Прочитајте повеќе

Гејтс има 65 години и има 4 важни совети за вас

Основачот на „Мајкрософт“ започнал да работи со компјутери и програмирање на 13-годишна возраст, а пет децении подоцна е еден од најбогатите луѓе во светот....

Гејтс има 65 години и има 4 важни совети за вас

Основачот на „Мајкрософт“ започнал да работи со компјутери и програмирање на 13-годишна возраст, а пет децении подоцна е еден од најбогатите луѓе во светот....

ХОРОР НА ОТВОРЕНО МОРЕ: Брод полн со луѓе се превртел, брановите проголтале најмалку 140 луѓе

Сенегалската и шпанската морнарица и рибари спасија околу 60 лица. Брод со 200 лица се запали и се преврте во саботата неколку часа откако...

Арогантниот Роналдо носи часовник вреден 800.000 евра додека плука по мизерно платените здравствени работници и мртвите!

Светот се чуди на срамните постапки на Кристијано Роналдо. Кристијано Роналдо беше бесен што не може да игра против Барселона во второто коло од Лигата...

Слични вести

Џенифер Анистон го понижи Кање Вест како никој до сега

Актерката Џенифер Анистон го прозва раперот Кање Вест поради неговата кандидатура на претседателските избори. Имено, таа им се обрати на своите следбеници на Инстаграм...

Гејтс има 65 години и има 4 важни совети за вас

Основачот на „Мајкрософт“ започнал да работи со компјутери и програмирање на 13-годишна возраст, а пет децении подоцна е еден од најбогатите луѓе во светот....

ХОРОР НА ОТВОРЕНО МОРЕ: Брод полн со луѓе се превртел, брановите проголтале најмалку 140 луѓе

Сенегалската и шпанската морнарица и рибари спасија околу 60 лица. Брод со 200 лица се запали и се преврте во саботата неколку часа откако...

Арогантниот Роналдо носи часовник вреден 800.000 евра додека плука по мизерно платените здравствени работници и мртвите!

Светот се чуди на срамните постапки на Кристијано Роналдо. Кристијано Роналдо беше бесен што не може да игра против Барселона во второто коло од Лигата...

НАСА испраќа подморница на Титан: Океаните од метан кријат големи тајни

Амбициозниот план може да се реализира за десет години. Во блиска иднина, вселенската агенција НАСА планира да ја истражи месечината на Сатурн, Титан и...