Зошто Твитер вели дека Џ.К. Роулинг е мртва

септември 15, 20201min
с

Џ К.Роулинг, авторката на Хари Потер, денес ја објавува својата нова книга „Проблематична крв“, поради што Твитер го промовираше виралниот хаштаг #RIPJKRowling – наведувајќи дека нејзината кариера е при крај.

„Во спомен на Џ К.Роулинг. Таа не е мртва, но ја уби сопствената кариера гордо мразејќи транс-луѓе и на никој и онака навистина не би му недостигала “, напиша еден корисник на Твитер.

Овој коментар се однесува на претходно проблематичните твитови на споменатиот автор, но и на темата на новата книга – ловџија на убиец на трансродови лица.

„Романот ја следи истрагата за незавршен случај – исчезнувањето на Г.П. Маргот Бамбороу во 1974 година, за кого се верува дека била жртва на Денис Крид, сериски убиец на транвестит “, пишува Телеграф во прегледот на романот. „Човек се прашува што мислат критичарите на ставовите на авторот за транспрашањата за книгата чија порака е: Никогаш не верувајте на човек во фустан.

Виралниот хаштаг собра скоро милион твитови за помалку од дванаесет часа.